Očkovaní ve špitále. Jak to? 10 až 15 procent... Výrobci to prý čekali

27.10.2021 12:11

Ředitel Fakultní nemocnice Motol v Praze Miloslav Ludvík promluvil ke zhoršující se koronavirové situaci v zemi. Oproti minulému týdnu se počet covid pacientů v nemocnici zdvojnásobil. „A každý, kdo si myslí, že vypije dost slivovice a vyhne se tak covidu, tak se hluboce mýlí,“ varoval Ludvík. Divákům ČT však sdělil i jednu dobrou zprávu.

Očkovaní ve špitále. Jak to? 10 až 15 procent... Výrobci to prý čekali
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloslav Ludvík na sjezdu ČSSD.

„Je tam stoprocentní nárůst. Minulý týden jsme mluvili zhruba o 11 - 12 hospitalizovaných, teď mluvíme o 24 až 26 pacientech. ... Pravdou je, že drtivá většina těch, kteří nám přicházejí do nemocnice, jsou nenaočkovaní. Bohužel někteří nedostali ty protilátkové koktejly, které mohli dostat, a kteří se tak do nemocnice nemuseli dostat,“ upozornil Ludvík.

Anketa

Ještě přitvrdit proti neočkovaným?

21%
77%
hlasovalo: 27589 lidí

Netroufl si odhadnout, kdy by současný nárůst pacientů mohl dostoupit svého vrcholu, protože čísla jsou lepší, než byla např. v loňském roce, což je dobrá zpráva.

„To neumím říci, protože ta křivka je výrazně plošší. Ten problém se bude asi více projevovat v některých krajích, protože ta míra proočkovanosti v některých krajích, především v příhraničních regionech, je relativně nízká,“ varoval Ludvík. Ale kupříkladu v Praze větší problémy neočekává. „Zatím by to nemuselo být takové drama,“ zhodnotil do kamer ČT Ludvík očekávanou situaci v hlavním městě.

Počítá s tím, že pokud se podaří ochránit asi 400 tisíc neočkovaných seniorů, nemuselo by být tak zle. Ochrana může spočívat v očkování i v podání protilátkových koktejlů.

„Ti očkovaní, kteří jsou hospitalizovaní, tak to jsou ti, kteří si nevytvořili protilátky, což je okolo 10 až 15 procent, jak se uvádí i u těch vakcín. U těch ostatních si troufám říct, že se do nemocnic nedostanou,“ pravil Ludvík.

Jednoznačně vyzval k využití protilátkových koktejlů proti covidu a to pro všechny občany a to od 12 let věku. Lidé, kteří tento koktejl dostanou, neskončí na JIP a pravděpodobně ani v nemocnici, ale zhruba 4 měsíce po aplikaci tohoto koktejlu se doporučuje lidem nechat se očkovat. „Každý, kdo si myslí, že vypije dost slivovice a vyhne se tak covidu, tak se hluboce mílí,“ varoval nakonec Ludvík. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…