Od Jana Čulíka: Babiš a ODS patří k sobě, jsou to ti nejpřirozenější partneři

08.10.2018 21:10 | Zprávy
autor: sla

Podle serveru Blisty.cz jsou ANO a ODS přirození partneři soudě podle toho, že „majitel ANO je produkt kapitalismu z dílny ODS“. Babiš po minulých volbách deklaroval, že chce vládnout s ODS, což se podle serveru zdá být logické. Nicméně propast autor spatřuje v tom, jak se ANO dostalo k moci. V kontextu nepříznivých výsledků ČSSD na venkově pak dále deklaruje, že strana by měla buď ovládnout velká města, nebo zaniknout.

Od Jana Čulíka: Babiš a ODS patří k sobě, jsou to ti nejpřirozenější partneři
Foto: Repro foto Debatní klub
Popisek: Jan Čulík

Podle autora serveru Blisty.cz Borise Cveka ANO ve volbách 2013 uspělo díky tomu, že šlo do boje proti tradičním politikům a s protikorupční rétorikou. Podobnou strategii si v dalších volbách v roce 2017 osvojili poněkud autentičtěji také Piráti.  

ANO zastávalo boj proti šedé ekonomice, chtělo více regulace a více rozdávání, ODS naproti tomu nikoli. Jasným příkladem byl pak střet mezi ANO a pravicí o EET. Tento rys je ale již dávno zapomenutý. Naopak sbližování je možné pozorovat ve vztahu k EU a V4, ale i na úrovni „přístupu k východní podobě kapitalismu jako takové (např. zemědělské dotace, které mají být původně určeny malým zemědělcům, u nás tečou do Agrofertu, o Čapím hnízdě nemluvě),“ uvádí a odkazuje k výborným výsledkům ANO v Ostravě, kde se volební čísla zvedla téměř o 11 % na 32,72 %, mírný vzestup pak zaznamenalo i Brno. Volby hnutí opět vyhrálo, a to i přestože v obou městech mělo hnutí ANO své primátory po celé předchozí čtyři roky. „Primátoři Macura a Vokřál jsou ještě zbytky staré liberální tváře hnutí, dělali si ve svých městech svou politiku, která byla nezávislá na centru, nespojovala se s Babišovým agresivním pokusem o proměnu hnutí, které stálo na protikorupční agendě, v hnutí tupě populistické a xenofobní,“ hodnotí server Blisty.cz.

Problém pak autor Britských listů spatřuje v tom, že oba primátoři nemohou Babiše nahradit, a to kvůli tomu, že ANO není „normální politická strana“. „A čím více se Babiš bude cítit ohrožen vlastní neschopností a možností politického pádu, tím – podobně jako ČSSD – bude více sázet na myšlení putyky čtvrté cenové,“ predikuje a odkazuje k dalším takovým politikům, poukazuje například na Ratha, Paroubka a Jakla a na to, jak dopadli. „Obrat v celostátní politice by mohl nastat v okamžiku, kdy se objeví silný celostátní soupeř. Za současné situace by po této šanci měli jít velmi tvrdě Piráti,“ myslí si s tím, že by měli poukazovat, jak se ANO paktuje s ODS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …