Od Jana Čulíka: Podívejte se vedle do Polska. Chcete, abychom byli nadále civilizovanou zemí, nebo populistickou idiocií?

07.07.2018 15:44

Publicista Bohumil Kartous se na serveru Britské listy zamyslel nad tím, jak rychle se podaří české vládě zařadit se po bok Maďarska a Polska.

Od Jana Čulíka: Podívejte se vedle do Polska. Chcete, abychom byli nadále civilizovanou zemí, nebo populistickou idiocií?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Již podruhé

„Eskalující ústavní krize v Polsku nabízí Čechům varování: rozmyslete se, kterou cestou se chcete vydat. Chcete se zařadit po bok Polska a Maďarska, států, v nichž selhává demokracie a které se dostávají stále více na hodnotovou periferii Evropy? Nebo si chcete udržet šanci na to být považováni nadále za plně civilizovanou zemi, kde je demokracie ve svých základních principech nedotknutelná?“ zeptal se Kartous a uvedl, že stojíme na rozcestí. Jak dodal, bude záležet na tom, jestli převáží populistická idiocie nebo pud sebezáchovy. 

„Česká politická reprezentace si zatím pořád ještě neuvědomila, jak obrovské riziko je spojené s tím, když začne být ČR zmiňována v jedné řadě s Maďarskem a Polskem,“ dodal. A poukázal na situaci v Polsku, kdy se krajně pravicová vláda snaží zbavit soudců nejvyššího soudu posunutím věku odchodu do důchodu. 

  • Původní text ZDE.

„Mediální reakce zároveň poukazují na paralelu s vývojem v Maďarsku: velmi podobná snaha potlačit demokratické principy v zájmech nacionalisticky, xenofobně, klanově orientovaných garnitur. Mediální reakce poukazují na to, že obě země jsou nyní shodně vyšetřovány Evropskou komisí pro porušení dohod platných pro členy EU ve smyslu porušování demokratických principů,“ sdělil Kartous. 

„Česká republika není v tomto bilancování zahrnuta. I přes vyšinutého Miloše Zemana, jenž svým chováním způsobuje těžkou hlavu renomovaným komentátorům politického dění, i přes premiéra, kterého okolní svět vnímá velmi podobně. Zatím si ČR vytváří obraz země, kde sice voliči preferují populisty, ale kde zatím nedochází k destrukci demokratické ústavy a ke zjevnému potlačování demokratických principů. Nicméně společné vyšetřování Maďarska, Polska a ČR pro porušování dohody Evropské komise, kde se členské státy EU zavázaly k relokaci části imigrantů přicházejících do Evropy, staví ČR zcela přirozeně do blízkosti zemí, jež jsou již považovány za demokraticky selhávající,“ zmínil. 
 
ČR není podle jeho slov v eurozóně a ve věci sdílených hodnot, vymahatelných na základě přístupových smluv EU, stojí na hranici. „Na jedné straně sebevražedné Polsko a Maďarsko, kde úroveň politického vedení ilustruje obrovskou společenskou krizi. V tom je ČR Polsku a Maďarsku velmi podobná, s výše uvedenými populisty v nejvyšších ústavních pozicích, mizernou kvalitou legislativy i exekutivy a lůzou, reprezentovanou politickým businessem Tomia Okamury ‚zkrášlující‘ kuloáry sněmovny,“ uzavřel Kartous  tím, že nyní záleží v podstatě jen na strachu premiéra Andreje Babiše dokončit krok. 
 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…