Od července se omezí dálkové vlaky. Nejsou na ně peníze

15.05.2013 16:21

Od 1. července přestanou jezdit některé málo využívané rychlíky a další spoje se omezí. Kvůli rostoucím cenám energií a dalších nákladů na ně Ministerstvo dopravy nemá peníze, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Cestující například přijdou o nedělní rychlík z Prahy do Třince a páteční spoj v opačném směru nebo o noční rychlík z Plzně do Chebu. Celkový objem dálkové rychlíkové dopravy se po úpravách omezí o 0,76 procenta.

Od července se omezí dálkové vlaky. Nejsou na ně peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaky Českých drah
reklama

Rostoucí ceny některých položek, například energií, mají zásadní vliv na rentabilitu některých spojů, uvedlo Ministerstvo dopravy s tím, že uvedeným omezením objemu přepravy se nárůst cen vykompenzuje. Zrušit by se podle ministerstva měly převážně ty dálkové vlaky, které fungovaly jako posilové spoje a jezdily jenom v určitých dnech. U dalších měně vytížených rychlíků se jízda omezí jen na některé dny v týdnu.

Nejztrátovější spoje

"Spokojení s tím nejsme a budeme chtít znát ekonomické zdůvodnění, co to ušetří," uvedl šéf Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Českých drah Jaroslav Pejša. Odborářům, se kterými nikdo omezení dopravy nekonzultoval, vadí především jeho dopady na zaměstnanost. O práci by v důsledku zrušení a omezení spojů mohla přijít zhruba stovka lidí, odhadl šéf nejsilnější odborové centrály na železnici.

Takzvanou prokazatelnou ztrátu z jízdného u dálkových spojů hradí železničním dopravcům Ministerstvo dopravy, zatímco ztrátu z regionálních spojů hradí jednotlivé kraje. Mezi nejztrátovější dálkové tratě patří spojení od hranic s Německem přes Děčín, Ústí nad Labem, Prahu, Brno k hranicím se Slovenskem a Rakouskem, na kterém v roce 2010 ministerstvo Českým drahám doplácelo 625 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…