Od července se omezí dálkové vlaky. Nejsou na ně peníze

15.05.2013 16:21

Od 1. července přestanou jezdit některé málo využívané rychlíky a další spoje se omezí. Kvůli rostoucím cenám energií a dalších nákladů na ně Ministerstvo dopravy nemá peníze, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Cestující například přijdou o nedělní rychlík z Prahy do Třince a páteční spoj v opačném směru nebo o noční rychlík z Plzně do Chebu. Celkový objem dálkové rychlíkové dopravy se po úpravách omezí o 0,76 procenta.

Od července se omezí dálkové vlaky. Nejsou na ně peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaky Českých drah

Rostoucí ceny některých položek, například energií, mají zásadní vliv na rentabilitu některých spojů, uvedlo Ministerstvo dopravy s tím, že uvedeným omezením objemu přepravy se nárůst cen vykompenzuje. Zrušit by se podle ministerstva měly převážně ty dálkové vlaky, které fungovaly jako posilové spoje a jezdily jenom v určitých dnech. U dalších měně vytížených rychlíků se jízda omezí jen na některé dny v týdnu.

Nejztrátovější spoje

"Spokojení s tím nejsme a budeme chtít znát ekonomické zdůvodnění, co to ušetří," uvedl šéf Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Českých drah Jaroslav Pejša. Odborářům, se kterými nikdo omezení dopravy nekonzultoval, vadí především jeho dopady na zaměstnanost. O práci by v důsledku zrušení a omezení spojů mohla přijít zhruba stovka lidí, odhadl šéf nejsilnější odborové centrály na železnici.

Takzvanou prokazatelnou ztrátu z jízdného u dálkových spojů hradí železničním dopravcům Ministerstvo dopravy, zatímco ztrátu z regionálních spojů hradí jednotlivé kraje. Mezi nejztrátovější dálkové tratě patří spojení od hranic s Německem přes Děčín, Ústí nad Labem, Prahu, Brno k hranicím se Slovenskem a Rakouskem, na kterém v roce 2010 ministerstvo Českým drahám doplácelo 625 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…