Od revoluce odešlo ze země 200 tisíc Čechů. Za hranicemi jich žije přes 2 miliony

05.06.2014 19:37

Od listopadu 1989 z České republiky odešlo až 200 tisíc Čechů. Za hranicemi by pak mohlo žít celkem 2,2 milionu lidí s českým původem. Vyplývá to z odborných odhadů. Podle expertů představují tito krajané pro naši zemi velký potenciál, takže by se měla snažit využít jejich schopnosti a motivovat je k cestě zpět do vlasti.

Od revoluce odešlo ze země 200 tisíc Čechů. Za hranicemi jich žije přes 2 miliony
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Protestující na Václavském náměstí
reklama

Právě na podporu návratu se zaměřuje projekt Re-Turn, na němž spolupracuje 12 organizací ze sedmi států včetně České republiky. Jejich zástupci se ve čtvrtek sešli na konferenci v Praze. „Výzkumy ukazují, že se Češi chtějí z ciziny vrátit a to víc než lidé z jiných zemí. Jsou to odvážní lidé. Odjeli, museli se postavit v cizím prostředí na vlastní nohy a prosadit se. Jejich ztráta nás ochuzuje," uvedl předseda stálé komise Senátu pro krajany v zahraničí Tomáš Grulich z ODS.

Nejvíce Čechů je v Severní Americe

Nejvíc Čechů či lidí s českými kořeny žije v USA. Je jich 1,7 milionu. Dalších 120 tisíc krajanů pobývá v Kanadě, 55 tisíc v Rakousku, 50 tisíc v Německu, 30 tisíc v Argentině, 27 tisíc v Austrálii, 10 tisíc ve Španělsku, 11 tisíc v Irsku a 5 tisíc v Řecku.

Výzkum mezi lidmi v cizině, který je součástí projektu, ukázal, že přes 60 procent dotázaných mělo vysokoškolské vzdělání. Téměř polovině navrátilců bylo mezi 25 a 35 lety, dvěma pětinám mezi 35 a 45 lety. Do zahraničí Češi odcházejí hlavně kvůli kariéře, vyššímu příjmu a jinému životu. Domů se vracejí obvykle kvůli rodině a přátelům.

Sedm z deseti Čechů si po návratu našlo práci na plný úvazek, desetina začala podnikat a desetina se věnovala dál studiu. Před odjezdem do ciziny Češi vydělávali v průměru kolem 29 400 korun, v cizině si přišli průměrně na 60 540 korun. Po návratu pak dostali 37 100 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

13:40 Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

Jakub Olbert a Jiří Janeček z iniciativy Otevřeme Česko nepředstoupí před petiční výbor Parlamentu n…