Od roku 1989 nevídaná chvíle. Místopředseda lidovců sleduje ČSSD

12.11.2013 17:40

Místopředseda KDU-ČSL Roman Línek je jedním z členů vyjednávacího týmu možné příští koalice se sociální demokracií a hnutím ANO. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu dnes poukázal na to, že nedávno uzavřený rozkol v ČSSD představuje v českém povolebním čase cosi nevídaného, a to až k roku 1989. Své říká také k církevním restitucím a připomíná malou či velkou privatizaci. V otázce změn výše daní si umí představit kompromis.

Od roku 1989 nevídaná chvíle. Místopředseda lidovců sleduje ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

„Myslím, že jsme zažili nestandardní situaci. Od roku 1989 tu nebyla tak rozsáhlá diskuse u vítěze voleb, jak jsme ji viděli u ČSSD," poznamenal v úvodu pořadu Línek. Věří ale, že na straně ČSSD je vůle k sestavení vlády a pokud u sociálních demokratů převládne pocit zodpovědnosti, budou připravovaná jednání nadějná. Vůbec první jednání mezi KDU-ČSL a ČSSD proběhne dnes večer.

Církevní restituce a tzv. malá privatizace

A jak to nakonec dopadne s vyrovnáním státu a církví? Zůstane uzavřené, jak to požadují křesťanští demokraté? Nebo ČSSD prosadí svou a církevní restituce se budou měnit?

Línek trvá na tom, že platí zákon, byly uzavřeny smlouvy mezi státem a církví, tím se uzavřel problém, který se v Česku táhl patnáct let, a podle Línka křesťanští demokraté nevidí prostor ke změnám. „To bychom se mohli vracet k malé i velké privatizaci, atd.,“ míní místopředseda lidovců. Pakliže ČSSD i KDU-ČSL ctí právní stát, tak nebude možné církevní restituce měnit bez souhlasu církví. Znovu také připomněl, že se vyrovnáním zabýval i Ústavní soud a vyrovnání posvětil.

Připomněl také, že roční částka, která se má v rámci vyrovnání církvím vyplácet, představuje necelé dvě promile rozpočtu, takže nelze hovořit o tom, že tato suma rozloží stát. Ale pokud proběhne nějaká debata s církvemi a dojde se ke vzájemnému konsenzu, tak KDU-ČSL nebude proti.

Daně možná kamenem úrazu nebudou

Ve vysílání došlo i na téma daní. Podstatné podle Línka je nezvyšovat celkovou výši zdanění. Myslím, že u daní ... kompromis naroditelný je,“ říká místopředseda lidovců. Shodnou se například na progresivním zdanění fyzických osob, ačkoliv se o konečné podobě progrese povede ještě debata.

Teoreticky by mohlo být problémem pozitivní lustrační osvědčení pro Andreje Babiše. Línek má za to, že ministři by měli mít negativní lustrační osvědčení. Tuto tradici by prý bylo vhodné zachovat i nadále. Pokud slovenský soud lídra hnutí ANO Andreje Babiše označí za spolupracovníka StB, existuje také možnost, že může stát mimo vládu. Línek byl však v této věci velmi zdrženlivý. Verdikt soudu stále ještě nezazněl a jakékoli spekulace na téma „co by bylo, kdyby“ považuje za zbytečné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…