Život v Česku se za poslední čtvrtstoletí výrazně prodloužil. Od listopadu 1989 se protáhl u mužů zhruba o sedm let a u žen o šest. Češi mají šanci dožít se více než 75 let a Češky více než 81 let. Podíl seniorů a seniorek postupně roste. V zemi jich nyní žije už více než dětí. Čeští důchodci a důchodkyně mají v peněžence v průměru reálně o desetinu peněz víc, než měli na konci komunistického režimu. Podobný vývoj byl i na Slovensku. Také tam společnost stárne. Život se ale prodlužuje pomaleji než v české části někdejšího společného státu.
V roce 1989 žilo v Česku 1,29 milionu lidí nad 65 let. Po čtvrtstoletí jich bylo 1,83 milionu. Nyní tak tvoří přes 17 procent obyvatel, zatímco před sametovou revolucí to bylo necelých 13 procent. Za stárnutím populace je nejen jiný životní styl, čistější životní prostředí a moderní medicína, ale také stále méně narozených dětí.
Výrazně se tak změnil poměr osob nad 65 let a dětí do 14 let, tedy takzvaný index stáří. Zatímco před 25 lety bylo starších lidí mnohem méně než dětí, nyní je tomu naopak. V roce 1989 připadalo na stovku dětí 57 seniorů. Do roku 2006 se obě skupiny vyrovnaly. Loni bylo na sto chlapců a děvčat 116 starších osob. Bylo jich tak zhruba o 250 000 víc než dětí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk