Od roku 1992 zabili v Rusku 86 novinářů, říká ruský režisér Kurov

18.03.2019 12:14

Ruský režisér Askold Kurov se v rozhovoru s Milanem Šímou rozhovořil o novinářích, kteří byli v Rusku zavražděni. Podle jeho slov jich bylo 86. Rozhovor přinesl server Seznam Zprávy.

Od roku 1992 zabili v Rusku 86 novinářů, říká ruský režisér Kurov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Kurov v poslední době pracoval na snímku o příběhu prestižního ruského liberálního deníku Novaja Gazeta. Jeho šest novinářů bylo po roce 2000 zavražděno. „Od roku 1992 – tedy od vzniku Ruska – vím o 86 novinářích, kteří byli zabiti,“ říká Askold Kurov s tím, že k poslední vraždě došlo v minulém roce.

Video najdete ZDE.

„Byli zabiti tři lidé. Sice ne v Rusku, ale ve Středoafrické republice,“ poznamenal, že šlo o kauzu ruské soukromé vojenské společnosti Wagner. Na ni je dle jeho slov úzce napojen Jevgenij Prigožin, člověk, jenž pracuje pro Putina. 

Hovořil také o zabité novinářce Anně Politkovské. „Byla velmi statečná a ve svých pátráních pokračovala,“ míní Kurov. „Odsouzeni byli ti, kdo ji zastřelili, ale ne ten, kdo je objednal,“ poznamenal k podle něj nedošetřené vraždě novinářky.

Být novinářem v Rusku je velmi nebezpečné, poznamenal rovněž Kurov. „Nemám přesné číslo, kolik nezávislých médií bylo zakázáno, ale vím, že všechna nezávislá ruská média jsou pod velkým tlakem Kremlu. Někdy je nejjednodušší způsob zatlačit na vlastníky médií,“ sdělil s tím, že existují mnohé mechanismy, jak lze ovlivňovat nezávislá média. 

„Obávám se, že budoucnost médií v Rusku není příliš dobrá. Nebude určitě snadná. Pro mě je zázrak, že Novaja Gazeta ještě existuje. Pro mě jsou to hrdinové. Věří ve své poslání. Mnoho z nich se nebojí ani smrti, a to kvůli svým přátelům, kteří byli zavražděni. Obávám se, že pokračovat nebude snadné, protože v Rusku je každý rok přijat nějaký zákon, který se snaží zničit svobodu slova, omezit svobodná média,“ zakončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…