Od toho ty odbory jsou, aby si to vydržkovaly, rozjel se v Partii Dolejš

17.09.2017 11:58

V nedělní Partii FTV Prima se spolu utkali ministr financí Ivan Pilný (ANO) a místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Hádali se o rozpočet, výši platů a ekonomiku jako celek. Dolejš se podivoval nad tím, že se Pilný vyjadřuje jako opoziční politik. Hnutí ANO tady přitom čtyři roky vládlo.

Od toho ty odbory jsou, aby si to vydržkovaly, rozjel se v Partii Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Pilný hned na úvod pořadu prohlásil, že by rád posiloval investiční výdaje. „Kdybych já byl dál ministrem financí, posiloval bych investice, protože ty evropské dotace jednou dojdou. Já bych si na investice klidně i půjčoval,“ prohlásil Pilný. Bojoval by za rychlejší výstavbu dálnic a podle svých vlastních slov by se neváhal pustit do boje i s ekoteroristy. „Je potřeba rozlišit mezi ekology, kteří zodpovědně hájí přírodu, a ekoteroristy,“ doplnil k tématu Pilný. Právě díky ekoteroristům se nám prý nedaří stavět dálnice.  

„My musíme mít někoho, kdo má nějakou vizi, to by měl být premiér, ale my jsme teď poslední dvě vlády měli slabé premiéry. To se týkalo této vlády i té vlády předchozí,“ nebral si ministr financí servítky vůči Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Potřebovali bychom nějakou parlamentní komisi, která by se zabývala budoucností země a mohla navrhnout třeba nějaké zákony. Nějaké pomocné poradní orgány, jako byla národní ekonomická rada vlády (NERV), tak to podle Pilného moc nepomůže, protože taková komise vytvoří jen stoh papírů.

Dolejš konstatoval, že současná vláda schvalovala spíš udržovací rozpočty. „Bylo to dáno tím politickým kočkopsem,“ rýpl si do koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL komunista. „Z mého pohledu mi vadí, že koalice vyhlásila daňové moratorium a nenašla odvahu nějak změnit daňový systém,“ udeřil na koalici komunista. Kromě toho se koalice nedokázala dohodnout na tom, co dál s důchodovým systémem. Proto má Dolejš za to, že ministerstvo financí dělalo jen údržbářskou politiku.

Proti tomu se však Pilný okamžitě ohradil. „Já bych se ohradil proti tomu, že ministerstvo financí dělalo údržbářskou politiku. My vybíráme desítky miliard korun navíc, a to není údržbářská politika.“ Více peněz se podle Pilného podařilo vybrat třeba díky EET. Dolejš však okamžitě přínos EET zpochybnil. Komunista je přesvědčen, že až čas ukáže, co udělá elektronická evidence tržeb s českou ekonomikou. Už i současná koalice podle Dolejše uznává, že současný model EET není bez problémů. Pilný si však trval na tom, že zavedení EET bylo dobrým krokem. Skutečný problém v ekonomice podle Pilného představují platby v hotovosti, protože ty se dají těžko monitorovat. „Podívejte se třeba do Švédska, kde se hotovostní platby dostaly pod deset procent celkového objemu plateb,“ poznamenal Pilný.

Poté pánové změnili téma. Věnovali se růstu platů. Pilný vyčetl odborářům, že nepřiměřeně zvyšují tlak na růst platů. Podnikatelé přitom podle Pilného vědí, že spokojeným zaměstnancům nejde jenom o platy, ale třeba také o dostupné školky, bydlení a tak podobně. A díky tlaku odborů na další služby mohou chybět peníze. Za vyloženě populistický označil Pilný požadavek odborů, aby platy učitelů a dalších státních zaměstnanců vzrostly o deset až patnáct procent už od 1. listopadu.

Dolejš naproti tomu odbory hájil. „Od toho ty odbory jsou, aby si vydržkovaly to, co potřebují.“ 

„Podívejte se, jak jsme neutratili ani penny z těch 14 miliard, které jsou určeny na vysokorychlostní internet,“ rozčiloval se Pilný. Češi běhají po úřadech, když by si mohli spoustu věcí vyřídit z domova, kdyby se v tom něco udělalo. „Chybí infrastruktura, chybí zdravý rozum?“ kroutil hlavou Pilný.

„Tak já se musím zeptat, kdo tady čtyři roky vládl,“ kroutil hlavou nad slovy ministra Dolejš. Rád by věděl, proč vláda nevyužila své čtyři roky k tomu, aby své plány realizovala.

Pak došlo znovu na odbory. Pilný si trval na tom, že se obory chovají militantně, a českou ekonomiku tím poškozují. „Já trvám na tom, že odbory svou militantností ekonomiku poškozují. Oni nehájí zájmy zaměstnanců, ale své zájmy, oni se třeba chtějí dostat českého parlamentu,“ rozčiloval se Pilný.

Jiří Dolejš se odborářů znovu zastal. „Okřikovat odboráře, že si dovolili chtít větší mzdy, to si myslím, že není namístě,“ pravil Dolejš s tím, že v Německu nebo ve Francii vystupují odboráři mnohem rázněji. „Čeští odboráři vědí, co dělají, protože česká produktivita práce je oproti průměru EU asi na 80 procentech, ale české platy jsou jen na 60 procentech průměru EU,“ připomněl Dolejš. Je to do jisté míry i tím, že Česko je montovnou Evropy.

Pilný se však proti tomuto tvrzení okamžitě ohradil. Česko podle jeho názoru zdaleka není jen montovnou. Jistěže je problém, že je naše ekonomika zaměřena především na automobilový průmysl, ale lidé pracující v automobilkách toho dělají tolik, že to podle Pilného rozhodně nepřipomíná montovnu.

Nakonec došlo na tzv. zajišťovací příkazy, které vydává Finanční správa ČR. Komunisté kvůli zajišťovacím příkazům požadovali hlavu šéfa této instituce Martina Janečka.

Pilný se finanční správy důrazně zastal. Rozumí prý tomu, že nikdo nemá daňové úředníky v lásce, ale to, co se rozpoutalo kolem zajišťovacích příkazů, už je podle ministra přes čáru. Zvláště v případě tolikrát zmiňované a podle ministra problematické firmy FAU. „Když už se dnes vyskytují i případy fyzického napadení těch pracovníků, tak to je podle mě špatně,“ zdůraznil Pilný. Ministr má za to, že v drtivé většině případů dělá finanční správa svou práci dobře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

7:15 Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

Server Novinky.cz přinesl před několika dny zprávu o matce tří dětí, jedenatřicetileté Simoně, která…