Od září výběry mýta zrychlují na novou úroveň, padají denní i týdenní rekordy

18.10.2017 10:05

Hospodářská konjunktura a vynikající účinnost českého mikrovlnného mýta 99,58 procent táhne výběry mýta v Česku k novým rekordům. Každý pracovní den teď kamiony zaplatí do rozpočtu SFDI kolem 40 milionů korun! Týdenní výběry stoupají až k 220milionové hranici.

Od září výběry mýta zrychlují na novou úroveň, padají denní i týdenní rekordy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

„V září jsme u kamionů a autobusů vybrali 895 930 765 korun mýtného, což je o čtyři procenta více než před rokem,“ říká Jan Rýdl, vedoucí komunikace mýtného provozovatele ŘSD ČR. Zatímco zářijové výsledky ovlivnil ještě svátek připadající na všední den, říjen se sobotním svátkem může atakovat rekord za takřka jedenáct let fungování mýta v tuzemsku. Za 129 měsíců stát získal z mýtného už 85,3 miliardy korun při aktuálně patnáctiprocentních provozních nákladech. 

V porovnání s loňskem zatím zůstává nejsilnějším měsícem březen s 935 miliony korun. Poslední měsíc ale padají týdenní rekordy. Přes 218 milionů korun přinesl 38. i 40. týden. V září překročil podíl kamionů v nejekologičtější emisní třídě EURO VI padesátiprocentní hranici, pokračuje tak pozitivní efekt mýta na životní prostředí. Z letos zatím celkově vybraných 7,73 mld. korun činily dosud provozní náklady 15 procent. 

Další čísla a statistiky: 

§ 3. kvartál skončil s výsledkem 2,571 mld. Kč, což je proti stejnému kvartálu loni o 5,3 % více 

§ dominanci ve vybraném mýtu drží kamiony s hmotností nad 12 tun (91,42 %), na lehká nákladní vozidla zbývá 7,16 % a autobusy zaplatily 1,42 % vybraného mýta 

§ v září kamiony učinily na tuzemské zpoplatněné síti celkem 40 066 294 transakcí, tedy jednotlivých pípnutí OBU pod mýtnicemi, což byl zatím čtvrtý nejvyšší počet letos 

§ dál pokračoval ekologický efekt mýta – podíl vozidel v emisní třídě EURO VI na vybraném mýtném překročil 51% hranici, kamiony s EURO V si drží 32procentní podíl 

§ počet aktivních palubních jednotek k mýtným účtům je k 31. 8. celkem 516 742 kusů (z toho 88 procent pro kamiony nad 12 tun) 

§ nezávislým auditorem měřená účinnost výběru mýta je za změřených osm měsíců ø 99,58 % 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: red

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

7:55 Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

Názor na vyloučení poslance Václava Klause mladšího z ODS není v ODS jednoznačný. Za neloajálního ho…