Odborář se u Moravce neudržel: Radši to ministerstvo dopravy úplně zrušte

18.11.2012 14:07

V Otázkách Václava Moravce na ČT přišly na přetřes i problémy s čerpáním peněz z evropských fondů, které v týdnu strhal audit Evropského účetního dvora. Ministr financí Miroslav Kalousek, pod něhož dozor nad čerpáním spadá, se snažil své podřízené hájit. Od odboráře Bohumíra Dufka však dostal mnohem radikálnější návrh.

Odborář se u Moravce neudržel: Radši to ministerstvo dopravy úplně zrušte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odborářský protest na Palackého náměstí v Praze

Ministr financí Miroslav Kalousek vysvětloval, že podřízení kontroly ministerstvu financí nebylo jeho rozhodnutím. My kontrolujeme ty kontrolory. „Evropská komise si prosadila, že ten audit kompletně bude pod ministerstvem financí,“ upozornil. Podle něj předtím kontrola byla přímo podřízena správci programu, a v tomto případě pochopitelně nemohla být nezávislá.  „Proto byla zařazena po ministerstvo financí, které žádný dotační program nespravuje.

Odmítá, že by ministerstvo mohlo zabránit problémům, které se objevily například v programu ROP Severozápad.  „My jsme ty projekty kontrolovali až ex post,“ vysvětluje. „A když jsme zjistili, že je to špatně a neproplatili bychom to, tak by se strhl strašný křik, že to politizujeme a nechceme levicové vládě v Karlovarském kraji ty dotace nechat proplatit,“ uvedl.

Na jeho vysvětlování však nedal odborářský předák Bohumír Dufek. „Vy prostě nejste schopni to vyčerpat,“ vytkl vládě. Například ministerstvo dopravy podle něj není schopno zajistit financování výstavby silnic a dálnic. „Tady  z ministerstva létají termíny 2025, 2030, přitom všude jinde to jde rychleji,“ namítá. Nakonec tyto problémy dal do souvislosti se současným hledáním nového šéfa ministerstva dopravy. „Dneska se mluví o tom, koho na ministerstvo dopravy. Já když na to koukám, tak si říkám, že by bylo nejrozumnější to ministerstvo úplně zrušit,“ doporučil odborář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…