Odborář v ČT vystrašil Bakalu: Ty byty mu možná vůbec nepatří

24.09.2013 23:09

Společnost, jejímž spolumajitelem je Zdeněk Bakala, by mohla přijít o bývalé byty společnosti OKD. A to na základě toho, že za byty nezaplatila tehdejší tržní cenu, ale cenu nižší. A to by se mohlo považovat za nedovolenou veřejnou podporu.

Odborář v ČT vystrašil Bakalu: Ty byty mu možná vůbec nepatří
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto
reklama

V pořadu televize ČT24 Události, komentáře to uvedl předseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

„Podle mých informací by Bakalovi byty neměly patřit,“ uvedl Sábel. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Juříček naproti tomu kontroval, že „byty nevyřeší vše“, a to v narážce na dnešní prezidentův návrh, aby se z výnosu zmíněných bytů, který činí ročně 1,2 miliardy korun, financovalo prodloužení údajně ztrátového provozu Dolu Paskov.

Juříček považuje za správné, že stát vyzval podnikatele k zodpovědnosti, ale měl by prý také hledat nové příležitosti, zejména by měl opět zavést investiční pobídky pro zahraniční podnikatele. Předpokládá, že pro cca 1500 horníků, kteří by po uzavření Dolu Paskov zůstali bez práce, se nové pracovní příležitosti podaří vytvořit až v roce 2015.

Juříček  se nepřidal ke kritikům Zemanova návrhu řešení, podle nichž si prezident na této kauze jen dělá předvolební kampaň pro „svou“ SPOZ. „Jestliže je situace tak nazrálá, nepovažuji to za politický boj,“ uvedl Juříček.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka (KSČM) pak upozornil na úskalí prezidentem navrhovaného řešení. V případě daru či převodu bytů na kraj za symbolickou částku by musel kraj platit daň z převodu nemovitostí či darovací daň, což by pro kraj znamenalo nemalé finanční náklady.  Babka považuje za vhodnější, aby se byty firmy RPG převedly spíše na města a obce.

Na závěr pořadu Sábel konstatoval, že doufá, že se podaří přesvědčit majitele Dolu Paskov, aby pokračoval v těžbě, protože to by bylo pro region nejlepší řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…