Odboráři bijí na poplach. V Liberty Ostrava to vře

05.05.2021 6:30

Zaměstnanci hutní společnosti Liberty Ostrava (LO) se dnes sejdou na protestním mítinku před hlavní bránou podniku. Mítink svolali odboráři na obranu huti a proti vyvádění finančních prostředků, které podnik generuje.

Odboráři bijí na poplach. V Liberty Ostrava to vře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
reklama

O aktuální situaci bude dnes ve firmě jednat také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Sejde se se zástupci dozorčí rady, vedením společnosti i zástupci odborů.

V polovině dubna odborové organizace působící v huti vyhlásily stávkovou pohotovost. Impulzem ke svolání mítinku byl pak prodej části povolenek patřících ostravské huti do sesterského podniku v Rumunsku. Podle odborářů je budoucnost firmy ohrožena. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

LO patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Firma uvedla, že milion emisních povolenek prodala Liberty Galati za tržní cenu za hotové peníze.

Situací se zabývá i česká vláda. Havlíček v pondělí řekl, že členové dozorčí rady budou mít ve čtvrtek za úkol zkontrolovat, zda ostravský podnik miliardu za prodej povolenek skutečně dostal. Dozorčí rada by se ve firmě měla sejít dnes před mítinkem.

V úterý LO oznámila, že do konce týdne vyplatí každému zaměstnanci 13.070 korun čistého jako odměnu k 70. výročí založení huti. Náklady na odměny ve výši 134 milionů budou hrazeny ze zisku z prodeje povolenek, zbývající část chce firma použít na budoucí investiční projekty.

LO vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…