Odboráři upozorní vládu na kritický nedostatek personálu v nemocnicích

18.11.2015 6:53

Odboráři z nemocnic se dnes sejdou na celostátní poradě v Praze. Pozvali na ni premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a ministry zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a financí Andreje Babiše (ANO). Chtějí je upozornit na kritický nedostatek personálu v nemocnicích, má už podle nich dopad na dostupnost a kvalitu poskytované péče. Některá nemocniční oddělení se zavírají, prodlužují se objednací doby na ošetření. Lékaři a sestry odcházejí do ciziny.

Odboráři upozorní vládu na kritický nedostatek personálu v nemocnicích
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace
reklama

Podle aktuálního průzkumu odborového svazu zdravotnictví 95 procent zdravotníků z akutních oddělení nemocnic přiznalo, že kvůli přetěžování nemohou poskytovat takovou péči, jakou by chtěli. V případě následné péče byl výsledek ještě horší, 100 procent zdravotníků nemůže kvůli přetěžování poskytovat péči, jakou by mělo.

Nespokojenost podle odborů vyplývá i z toho, že pracovníci nemají dostatečné finanční ohodnocení. Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích dosáhl letos 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře tak činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun. Průměrný plat zaměstnance státu je 25.880 korun.

Podle zdravotnických statistiků počty lékařů velmi zvolna rostou, počty sester a dalšího zdravotnického personálu se po propadu v roce 2005 drží na zhruba stejné úrovni. Ministerstvo má jen statistiky pracovníků přepočtených na celé úvazky, ty ale podle odborů nejsou vypovídající. Aktuální počty fyzických pracovníků se nepodařilo ministerstvu zjistit, v průzkumu polovina nemocnic vůbec neodpověděla.

Počet zdravotnických pracovníků je podle odborů daleko nižší, než požaduje vyhláška stanovující jejich nutné minimální počty. Veřejně to prý zdravotnická zařízení nepřiznají, protože nechtějí kvůli tomu skončit.

 

 

 

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…