Odboráři z OKD píší premiérovi: Ať naše elektrárny berou uhlí od nás, ne od Poláků

14.10.2015 10:31 odp.

Odboráři těžební společnosti OKD se obávají toho, že polské firmy budou zásobovat tepelnou elektrárnu v Dětmarovicích na Karvinsku levnějším polským uhlím. Elektrárna patří polostátní společnosti ČEZ, která vyhlásila výběrové řízení na dodávku 600.000 tun černého uhlí. Odboráři OKD se proto obracejí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Odboráři z OKD píší premiérovi: Ať naše elektrárny berou uhlí od nás, ne od Poláků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odboráři a horníci z důlní společnosti OKD Ostrava demonstrovali před úřadem vlády za prosazení zákona o dřívějších hornických důchodech

Chtějí, aby stát zasáhl. Požadují uzavření dlouhodobých smluv mezi OKD a společností ČEZ. ČTK to dnes řekl předseda hornických odborů Jaromír Pytlík. Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol ČTK řekl, že výběrové řízení bude dokončeno do konce měsíce. Pak firma vybere dodavatele uhlí. "O uhlí z OKD máme zájem. Je vyzkoušené a historicky v elektrárně dobře fungovalo. Musíme ale postupovat jako dobrý hospodář. Nebude proto rozhodovat jen kvalita, ale i cena," řekl Sobol.

Právě z toho ale mají horničtí odboráři strach. "O tom, že se do této soutěže přihlásí i dodavatelé z Polska, asi není pochyb. V případě, že budeme soutěžit z polským uhlím, tak se z našeho pohledu jedná o nekalou soutěž či dokonce podvod. Polské hornictví je totiž výrazným způsobem dotováno státem, tedy s cenou tohoto uhlí nemůžeme vůbec soutěžit," míní Pytlík.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi

Vláda by podle něj měla zasáhnout. "Proč není možné uzavřít dlouhodobé smlouvy mezi OKD a elektrárnou Dětmarovice o dodávkách černého uhlí, obdobně jak to udělali v severních Čechách s dodávkami hnědého uhlí pro elektrárny?" ptá se Pytlík.

Sobol doplnil, že firma hledá dodavatele uhlí pro rok 2016. Jde o 600.000 tun uhlí, což je průměrná roční spotřeba elektrárny. "Loňská spotřeba uhlí odpovídala tomuto průměru. Zhruba 70 procent z toho bylo uhlí od OKD," uvedl Sobol.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Kvůli špatné ekonomické situaci dělá v posledních letech řadu úsporných opatření. Propustila už stovky pracovníků. Nyní má zhruba 11.000 vlastních zaměstnanců a další 3000 zaměstnávají dodavatelské firmy. Asi 1600 pracovníků, z toho polovina externích, má ale v OKD letos skončit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …