Odborníci: Čerpání dotací EU je pomalé, vláda se nepoučila z chyb

27.08.2017 10:37

Čerpání evropských dotací v nynějším programovém období 2014 až 2020 je pomalé, současná vláda se příliš nepoučila z chyb, které dělala minulá koalice. Shodla se na tom většina odborníků, které oslovila ČTK.

Odborníci: Čerpání dotací EU je pomalé, vláda se nepoučila z chyb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Jako pozitivum uvedli, že v období 2007 až 2013 se Česku nakonec podařilo vyčerpat zhruba 96 procent dotací, i když hrozily mnohem vyšší ztráty. Řadu problémů podle nich současná koalice zdědila od minulé vlády, s jejich řešením však příliš nepohnula. Ke konci července měla ČR smluvně zajištěno 33,6 procenta evropských dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 199,2 miliardy korun z celkově přidělených 593,1 miliardy korun.

„Z hlediska systému čerpání evropských dotací se během posledních let jen udržoval neuspokojivý stav nastavený předchozími vládami. Většinu peněz ze skončeného rozpočtového období se nakonec podařilo utratit, nad efektivností některých projektů ale visí otazník,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Česko dočerpávalo peníze z minulého programového období ještě v roce 2015. Podle Sobíška vedlo překotné tempo čerpání na poslední chvíli k nerovnoměrnosti ve výkonech ekonomiky, hlavně ve stavebnictví. „Řada nových klíčových projektů nabrala zpoždění. Vinu za tento neuspokojivý stav nelze klást plně na tuto vládní koalici. Ta řadu problémů zdědila, s jejich řešením ale příliš nepohnula,“ doplnil Sobíšek.

Je to dlouhodobě problém tuzemské byrokracie

Podle ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka je dobré, že se současné vládě podařilo téměř dočerpat peníze z minulého období. Jak uvedl, snaha o dočerpání však omezila start nového období. „Ukázaly se problémy jako nefungující systém nebo zpoždění v hodnocení. Firmy narážely také na administrativní zátěž spojenou s podáváním žádostí,“ sdělil Čížek.

Hospodářská komora (HK) ČR je stavem čerpání v období 2014 až 2020 velmi znepokojena. Podle ředitele Odboru legislativy, práva a analýz HK Ladislava Minčiče zpoždění není rozhodně menší než v předchozím období. „Takovýto vývoj signalizuje, že koncem období bude čerpání evropských fondů znamenat pro náš HDP ještě větší mimořádný impulz směrem nahoru, než tomu bylo v roce 2015. To ale není v pořádku. Prostředky je vhodné a přirozené čerpat pokud možno rovnoměrně,“ uvedl Minčič.

Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že Česko ve financování projektů z dotací nijak nevyniká. Čerpání peněz označil za neuvěřitelně pomalé, a to nikoliv kvůli tomu, že by nebyly projekty. „Je to dlouhodobě problém tuzemské byrokracie. Takže nakonec se může odehrát to, co jsme tu viděli v předchozích letech. A sice čerpání na poslední chvíli a po termínu,“ podotkl Dufek.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše se vláda nepoučila z chyb a v současném programovém období nejsou v dostatečném množství připravené větší projekty, zejména v dopravní infrastruktuře. „Ty by zajistily plynulé čerpání bez hektiky minulého období. Vzhledem k současnému stavu lze očekávat masivní čerpání až v průběhu roku 2018,“ dodal Matyáš.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je dočerpávání prostředků z období 2007 až 2013 jednou z mála opravdových zásluh současné vlády v ekonomické oblasti. „Slabé čerpání prostředků přidělených v rámci tohoto období se ale podle všeho počínaje letošním rokem podaří zvrátit,“ doplnil Kovanda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …