Ódéesák Šnajdr si řekl kvůli vazbě o miliony. Stát s ním začal vyjednávat

22.01.2015 20:59

Ministerstvo spravedlnosti začalo vyjednávat o smíru s exposlancem ODS Markem Šnajdrem, který se domáhá odškodnění kvůli podle něj nezákonnému trestnímu stíhání a vazbě v jedné z kauz někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové.

Ódéesák Šnajdr si řekl kvůli vazbě o miliony. Stát s ním začal vyjednávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Šnajdr

Informoval o tom dnes Český rozhlas (ČRo). Podle něj se zástupci ministerstva poprvé sešli s bývalým poslancem 15. ledna, na vyjednání podmínek mají měsíc. Pokud strany nedospějí k dohodě, bude pokračovat řízení u Obvodního soudu pro Prahu 2, kam Šnajdr podal žalobu.

Exposlanec chce za trestní stíhání a měsíc vazby tři miliony korun

V žalobě požaduje exposlanec zhruba čtyři miliony korun za to, že strávil v roce 2013 měsíc ve vazbě. Byl obviněn z toho, že si spolu s dalšími tehdejšími poslanci nechal slíbit "trafiky" v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdá mandátu. Při minulém jednání v polovině prosince ale bývalý politik uvedl, že je ochoten jednat o smíru, pokud se mu stát či Vrchní státní zastupitelství v Olomouci veřejně omluví.

Další jednání nařídil soud na pátek 23. ledna s tím, že se mu strany mají hlásit s pokroky při vyjednávání. Nyní stání odročil s měsíční lhůtou, uvedl ČRo. "Pokud smír bude uzavřen, pak by bylo pravděpodobně řízení zastaveno. Pokud ke smíru nedojde, řízení by normálně pokračovalo," řekla rozhlasu mluvčí soudu Marcela Pröllerová.

Šnajdrův právní zástupce Lukáš Trojan v prosinci uvedl, že exposlanec chce za trestní stíhání a měsíc vazby tři miliony korun. Právní služby vyčíslil na zhruba milion. Výpočet služeb je prý trojnásobkem, protože na kauze pracovalo několik advokátů. Podle soudce je požadovaných 5000 korun za den vazby nezvyklá částka, většinou se prý nárokuje 500 až 1500 korun. Šnajdr po jednání novinářům řekl, že jeho cílem není získat peníze ze státního rozpočtu, ale omluva.

Ministerstvo spravedlnosti trojici odmítlo odškodnit

Stejně jako Šnajdr skončili v roce 2013 ve vazbě i jeho kolegové Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Nejvyšší soud následně dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat.

Ministerstvo spravedlnosti trojici odmítlo odškodnit, obrátili se proto na soud. Fuksův případ se začal řešit na počátku prosince, termín projednání Tluchořovy žaloby zatím nebyl určen.

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové loni vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…