Odhalení: V Německu překazili rozsáhlé útoky na mešity. Do věci jsou zapleteni i čeští radikálové

29.02.2020 7:49 | Zprávy
autor: nab

Němečtí radikálové plánovali útoky na mešity. Pistole sháněli u českých kolegů. Redaktor MF Dnes Václav Janouš zmapoval, jakou roli měli Češi sehrát v plánování teroristického činu, který na poslední chvíli překazila německá policie.

Odhalení: V Německu překazili rozsáhlé útoky na mešity. Do věci jsou zapleteni i čeští radikálové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pistole sebrané teroristům

Němečtí radikální neonacisté se s českými kolegy setkali v srpnu loňského roku v Hořicích na nevinně se tvářícím koncertu kapel, ve skutečnosti šlo o neonacistický večírek a setkání pravicových extremistů z celé Evropy. Tam se začali domlouvat, jak by se daly nakoupit zbraně. „S nimi pak chtěli po celém Německu zaútočit na muslimy při jejich modlitbách i na mešity. A zabíjet,“ uvádí Janouš.

„Na Slovensku se dají koupit znehodnocené zbraně, které po lehké úpravě mohou znovu střílet. Samopaly třeba. Není to nic složitého, inzerátů jsou spousty,“ přiblížil Ivan. Holohlavý muž v tričku Národní a sociální fronty, v současné době nejradikálnějšího a nejaktivnějšího českého pravicového uskupení, které „tancovačku“ v Hořicích pořádalo. A kterou mapovali i policisté.

„Setkání se zúčastnili i němečtí, slovenští, maďarští, ukrajinští, ruští či švédští neonacisté. Byly zde distribuovány propagandistické materiály,“ popsala policie a citaci zařadila do nejčerstvější zprávy o extremismu za druhé pololetí loňského roku.

Jde o propracovanou skupinu lidí, kteří mezi sebe nikoho nepustí, komunikují jedině přes šifrovanou aplikaci Telegram a nejužší jádro tvoří několik lidí. „Vyjednávání, při kterém čeští neonacisté slibovali svým německým bratrům, že jim dodají zbraně, byla velmi pravděpodobně akce jen několika lidí. O to těžší je pro bezpečnostní složky akci odhalit,“ dodává reportér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …