Odměny zastupitelům se od ledna zvýší o zhruba pět procent

28.12.2013 15:56

Odměny zastupitelům se podle nařízení vlády od ledna zvýší o zhruba pět procent na úroveň roku 2010. Nárok na vyšší odměnu budou mít i starostové malých obcí, kteří se této funkci věnují vedle svého zaměstnání. Měli by brát měsíčně až 60 procent odměny pro starosty na plný úvazek. Nyní mají nárok jen na dvě pětiny této odměny, uvedlo Ministerstvo vnitra v metodickém doporučení na svém webu.

Odměny zastupitelům se od ledna zvýší o zhruba pět procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Odměna se odvozuje od zákonem stanovené částky pro uvolněné starosty ve výši 27.425 korun měsíčně a je zvýšena podle počtu obyvatel obce. Například neuvolněný starosta vesnice se 180 obyvateli by tak měl mít podle doporučení nárok na 18.020 korun. Starosta obce s 1800 obyvateli by pak mohl mít 25.214 korun. Ministerstvo si od změny slibuje omezení současné praxe, kdy i v malých obcích působí starostové na plný úvazek, aby mohli být adekvátně zaplaceni, i když je tím příliš zatížen obecní rozpočet.

Vládním nařízením se mění rovněž odměny krajským zastupitelům včetně hejtmanů a radních. Hejtmani budou dostávat podle počtu obyvatel regionu od 81.110 do 93.480 korun měsíčně, uvolnění členové rady od 59.190 do 78.660 korun měsíčně.

Zvýšení odměn v roce, kdy se budou konat komunální volby, si prosadili zástupci samospráv. Zdůvodnili to zvýšenými nároky na činnost zastupitelů s ohledem na administrativní náročnost úřadů včetně čerpání dotací. Snížení odměn před třemi lety stanovila bývalá vláda Petra Nečase (ODS). Vysvětlila to tím, že s ohledem na stav veřejných financí celkově klesly platy ve veřejné správě. Od příštího roku se ale mají platy úředníků opět zvýšit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…