Odmítání růstu by bylo hloupé, odpovídá Dolejš čtenářům

28.04.2013 7:08

Poslanec KSČM Jiří Dolejš odpovídal čtenářce ParlamentníchListů.cz na dotaz o ekonomickém růstu. Podle ní existuje obava, že další růst nebude možný kvůli vyčerpání zdrojů či přebytku lidí na planetě. Dolejš ale tvrdí, že odmítat možnost růstu by bylo hloupé a že pesimismus není dobrý rádce.

Odmítání růstu by bylo hloupé, odpovídá Dolejš čtenářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Část levice a zeleného hnutí podle Dolejší odmítá objektivní význam ekonomie a technologií pro lidský rozvoj. „Funkcí sociogeneze je podle mne zvyšovat schopnost čelit světu a to bez nárůstu ekonomického a technologického potenciálu nejde,“ dodal.

Ze společnosti by se neměla stát antipokrokářská sekta

Dolejš dále varoval před degenerací lidstva, ze kterého by se v budoucnu mohla stát „antipokrokářská sekta“. V ní by lidé obnovili některé tradiční způsoby života podobně, jako to udělali amischové ve Spojených státech.

Lidé utváří svět kolem sebe pomocí techniky a tím pádem i ekonomiky. Dolejš míní, že budou postupně narůstat vstupy nutné pro rozvoj civilizace. Kvůli tomu budou zaváděny různé technologické inovace, aby docházelo k lepšímu využití dostupných surovin.

Řešení ekologických rizik souvisí s investicemi do progresivních zelených technologií

„Protivit se z principu růstu tedy nakonec vždy znamená stacionární ekonomiku (spojená ideově s poměrně silným „degrowth movement“) a to je prostě projevem stagnace,“ upozorňuje poslanec KSČM.

Je možné zbavit se falešných potřeb. Civilizace ale vždy bude mít nekonečné potřeby. „Řešení  ekologických rizik nakonec souvisí s investicemi do progresivních zelených technologií a ne útěkem zpět na stromy či do jakési povinné kulturní askeze,“ uzavírá Dolejš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfeTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…