Odpor proti očkování je nemoc... Souvisí to s inteligencí. Primář a lékař ve výbušné debatě. Vedle nich reportérka ČT

10.08.2021 18:22 | Ze sítí

Na sítích se rozpoutala diskuse, zda lidé, kteří se nechtějí očkovat, jsou méně inteligentní než očkovaní; ze zdravotnického prostředí přišly tvrdé ortely. „Existuje korelace mezi neochotou se očkovat a absencí intelektu,“ pustil se do svých kolegů v nemocnici sokolovský primář Martin Straka, načež někdejší národní koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch ještě přitvrdil. „Rozhodnutí se neočkovat je nemoc. Mělo by se to léčit,“ uhodil odborník a naznačil, že neočkovaní svým postojem utíkají od svých problémů či depresí. Připojila se i známá reportérka České televize, která též vidí souvislost. Mnozí záchranáři, převážející očkované lidi nakažené covidem-19, však sdíleli jiný názor. Varují, že očkování neznamená stoprocentní bezinfekčnost.

Odpor proti očkování je nemoc... Souvisí to s inteligencí. Primář a lékař ve výbušné debatě. Vedle nich reportérka ČT
Foto: repro Twitter
Popisek: docent Marián Hajdúch

Anketa

Kolik dle vás existuje pohlaví?

98%
hlasovalo: 18556 lidí
Primář interního oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka se do svých kolegů z nemocnice navezl v rámci příspěvku na twitteru. „Nemůžu v práci nevidět tu zjevnou korelaci mezi neochotou se očkovat a absencí intelektu...“ zaznělo od něj.

Netají se přitom, že o svých kolezích, kteří se nechtějí očkovat, nemá příliš vysoké mínění. „Myslíte, doktore, že proto se 25 % zdravotních sestřiček odmítá očkovat, to nemáte o svých kolegyních moc vysoké mínění…“ sneslo se na něj v jednom z příspěvků, načež jen přitakal, že „nemá“.

Také reportérka České televize Darina Vymětalíková prý pozoruje podobné souvislosti. „Řeknu to jinak. Řešili jsme teď kvůli pobytu na Slovensku, kdo je očkovaný, a kdo ne. Některý lidi znám celý život… Nejsem překvapená tím, kdo není,“ popsala.

A nechybí ani stanovisko vědeckého odborníka. Do diskuse dorazil i ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci a někdejší národní koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch a  pořádně přitvrdil. Ti, co se nechtějí očkovat, jsou dle jeho názoru nemocní. „Myslím, že antivax je v podstatě nemoc a měla by se léčit. Něco jako patologické hráčství, v tomto případě se zdravím a životem (nikoliv nutně svým). Dle Mezinárodní klasifikace nemocí MKN-10 je to číslo diagnózy F63.0,“ uvedl.

A pokračoval s přirovnáním k diagnóze: „U gamblera se objevuje nezvladatelná touha po riziku. Uspokojení ze hry je přímo úměrné riziku, tedy i výši sázky. Gambler často ke hře utíká před problémy, pocity viny nebo depresí. Komplikuje se předivo lží a polopravd, do nichž se gambler musí ukrývat, a to i před rodinou.“

Ne všichni zdravotníci však mají o neočkovaných lidech totožný názor. Advokátka Zuzana Candigliota, která dobrovolně pomáhá těm, kdo mají s orgány potíže kvůli různým protiepidemickým opatřením, informuje, že se k žalobě proti znevýhodňování neočkovaných připojil kupříkladu i záchranář Mirek Vácha. A není sám, ozvali se i jeho kolegové ze záchranky, kteří upozorňují, že bezinfekčnost očkovaných není stoprocentní, jelikož se s nakaženými, přitom očkovanými, pacienty setkávají při své práci.

„Jste neočkovaný, tak to máte smůlu i bez ohledu na fakta o funkčnosti očkování. Už nemáte stejná práva. Lidé, kteří se pomocí očkování rozhodli chránit, učinili dobrou volbu. Mnoho lidí se rozhodlo kvůli benefitům. Aby měli klid, mohli cestovat a měli covidový pas. To, že se někdo očkovat nenechal automaticky, neznamená, že by tím ohrozil náš vzájemný společenský život,“ píše zdravotník Miroslav Vácha.

Upozornil, že očkování má dle něj smysl u lidí, které by covid-19 mohl ohrozit, avšak neznamená úplnou bezinfekčnost: „Každý má možnost a právo se rozhodnout, jestli a jak chce být chráněn. Pokud tím neohrožuje druhé. Základní podstatou očkování proti covidu-19 a to proč na něj celý svět nedočkavě čekal, je možnost ‚žít normálně‘. Bez lockdownů. Bez zavřeného všeho lidského, kde byste snad mohli žít život sociální bytosti. Lockdowny nastaly kvůli tomu, aby nezkolaboval zdravotní systém. Zdravotní systém se zahlcuje a kolabuje kvůli těžkým průběhům onemocnění, kterých je nárazově mnoho. Těžký průběh onemocnění mají především, senioři 60+ a lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest nebo třeba s cukrovkou. Tato část lidí je proočkována přednostně. A vypadá to, že jsou chráněni dobře. Nicméně i očkovaní lidé mohou covidem-19 onemocnět. Když, tak průběh nemoci by měl být mírný a tedy zahlcení zdravotního systému nehrozí. To znamená – není potřeba lockdown a můžeme žít normálně bez ohledu na čísla nakažených. Očkovaný jedinec může být infekční, virus šířit a testovat se nemusí. Neočkovaný jedinec může být infekční, virus šířit a testovat se musí.“

„Ok, jasně, chráníme společnost, ale nějak divně, ne? Vždyť infekční může být kdokoliv bez ohledu na očkování. Nějak v tom postrádám nit. Já jsem se očkovat nenechal. Co to pro naše společné žití znamená? Nakazím někoho? Kdokoli očkovaný může taky. Podpořím těžkým průběhem zahlcení zdravotního systému? Nepravděpodobné. Jsem občanem druhé kategorie? Podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 7. 6. 2021, č. j. MZDR 14601/2021-18/MIN/KAN se zdá, že ano,“ píše.

Anketa

Kdo zatím předvedl nejlepší volební kampaň?

41%
47%
2%
0%
hlasovalo: 6953 lidí
K neočkování ho vedlo hned několik důvodů: „Proč jsem se nenaočkoval? Protože nespadám do rizikové skupiny a nemám strach, i když vím, co covid-19 dokáže. Mrtvých jsem viděl hodně. O sobě mohu rozhodovat sám a očkováním proti covid-19 chráním sebe, nikoliv druhé. Protože mi už párkrát očkování ‚nesedlo‘ a mám o sebe obavu. Protože máme i jiné zdroje, jak makat na své imunitě, a pracuji na tom. Protože nikoho svým rozhodnutím neohrožuji o nic víc než očkovaní. Nejde o to, kolik je nakažených. Vidíme pořád čísla. Čísla! Čísla každý den v televizi! Bez kontextu. Ta čísla už asi nikdy nezmizí. Ale jde o to, aby zbytečně neumíralo velké množství lidí, aby lidé neměli vážné průběhy, aby nezkolaboval zdravotní systém. K tomu je potřeba, aby byli chráněni ti, kteří jsou nejzranitelnější. A když na to máme očkování, tak je to úžasné. Ale vytváříme nadhodnocenou modlu, svobodu směňujeme za strach, utahujeme šrouby, na základě čeho? Kolik lidí přišlo o život ‚díky‘ opatřením? Umíme vážit benefity správně a zodpovědně?“

Hlavní problém nám nyní může přinést rozdělení společnosti na neočkované a očkované: „Mám větší obavu o naši společnost. A myslím na celé Zemi. Jak snadné je vytvořit mezi lidmi propast. Jak snadné je mít strach a směnit imaginární pocit bezpečí za svobodu. Jak normální nám to přijde a jak rychle. Hlavně mít klid a nějak to do toho důchodu už doklepem. Bez ohledu na realitu,“ dodává zdravotník Vácha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

18:48 Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

Předvolební seriál XTV zavítal do Karlovarského kraje, kde se v debatě vedené Lubošem Xaverem Veselý…