Odstřihneme gaunery, slibují lidovci. Chtějí také kouzlit s daněmi

12. 9. 2013 16:11

Lidovci se ve volbách chtějí vymezit jak vůči liberálům, tak socialistům. Jazýčkem na vahách, jako bývali v minulosti, už být nechtějí. Při představení programových priorit strany to prohlásil předseda Pavel Bělobrádek. V předvolebním klání bude KDU-ČSL klást důraz především na ekonomiku, zemědělství a sociální oblast. Kompletní program představí 20. září.

Odstřihneme gaunery, slibují lidovci. Chtějí také kouzlit s daněmi
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

Za největší brzdu české ekonomiky považují lidovci nefungující státní správu. Chtějí proto snížit byrokratickou zátěž a lépe hospodařit se státními prostředky. Celkovou daňovou zátěž zvyšovat nechtějí, ale plánují zavedení tří daňových pásem v hladinách 12, 20 a 28 procent. Podpořit chtějí především malé a střední podniky.

Nulová sazba DPH

Podle jejich představ by se mělo měnit i DPH - horní sazba by mohla stoupnout o jeden procentní bod, naopak dolní by se snížila třeba k deseti procentům. U základních léků, potravin nebo dětských potřeb by byla sazba nulová. Lidovci také usilují o snížení daňového zatížení pracujících rodičů, rádi by proto prosadili společné zdanění manželů nebo zvýšení daňového odpočtu na dítě.

V zemědělství chce KDU-ČSL rozbít monopol velkých obchodních řetězců a podpořit české zemědělce, zejména pěstitele ovoce a zeleniny. Navrhují také intenzivněji kontrolovat potraviny a dovážené výrobky. Změnit chtějí systém zadávání veřejných zakázek Lesů ČR tak, aby se na nich mohlo podílet více malých a středních firem.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Solidarita a zásluhovost

Třetím z klíčových bodů v programu je sociální politika, jejíž hlavní pilíře jsou solidarita a zásluhovost. Solidarita by se ale podle místopředsedy Jana Bartoška měla vztahovat jen na ty, kteří skutečně chtějí změnu, nikoli na lidi, kteří ji odmítají. Snahu pomáhat někomu, kdo změnu nechce, považují lidovci za vyhozené peníze. Systém sociálních dávek proto chtějí nastavit tak, aby jejich příjemce motivovali k práci a aby nebylo možné přežívat pouze z těchto peněz. "Odstřihnout gaunery, kteří vysávají sociální systém a dělají si z toho byznys," charakterizuje to Bartošek.

Pro ty, kteří změnu chtějí, pak KDU-ČSL plánuje rozšíření krajských sítí sociálních služeb a také návrat k veřejně prospěšným pracím. Znevýhodněné skupiny, mezi něž počítá strana absolventy, matky po mateřské dovolené a lidi starší 55 let, chce podpořit třeba slevami na odvodech nebo zvýšením počtu míst ve školkách. Lidovci by také rádi předcházeli exekucím; třeba tím, že navrhnou roční úrok ve výši 20 procent jako strop, aby lichváři nemohli inkasovat více. Důchody chtějí valorizovat o inflaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek vylezl: Edvard Beneš? Mnoho špíny. „Pí*ovina,“ přidal se brankář Hašek

13:51 Kalousek vylezl: Edvard Beneš? Mnoho špíny. „Pí*ovina,“ přidal se brankář Hašek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pustil do druhého československého prezident…