Odstřihneme gaunery, slibují lidovci. Chtějí také kouzlit s daněmi

12.09.2013 16:11 | Zprávy
autor: lze, čtk

Lidovci se ve volbách chtějí vymezit jak vůči liberálům, tak socialistům. Jazýčkem na vahách, jako bývali v minulosti, už být nechtějí. Při představení programových priorit strany to prohlásil předseda Pavel Bělobrádek. V předvolebním klání bude KDU-ČSL klást důraz především na ekonomiku, zemědělství a sociální oblast. Kompletní program představí 20. září.

Odstřihneme gaunery, slibují lidovci. Chtějí také kouzlit s daněmi
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Za největší brzdu české ekonomiky považují lidovci nefungující státní správu. Chtějí proto snížit byrokratickou zátěž a lépe hospodařit se státními prostředky. Celkovou daňovou zátěž zvyšovat nechtějí, ale plánují zavedení tří daňových pásem v hladinách 12, 20 a 28 procent. Podpořit chtějí především malé a střední podniky.

Nulová sazba DPH

Podle jejich představ by se mělo měnit i DPH - horní sazba by mohla stoupnout o jeden procentní bod, naopak dolní by se snížila třeba k deseti procentům. U základních léků, potravin nebo dětských potřeb by byla sazba nulová. Lidovci také usilují o snížení daňového zatížení pracujících rodičů, rádi by proto prosadili společné zdanění manželů nebo zvýšení daňového odpočtu na dítě.

V zemědělství chce KDU-ČSL rozbít monopol velkých obchodních řetězců a podpořit české zemědělce, zejména pěstitele ovoce a zeleniny. Navrhují také intenzivněji kontrolovat potraviny a dovážené výrobky. Změnit chtějí systém zadávání veřejných zakázek Lesů ČR tak, aby se na nich mohlo podílet více malých a středních firem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …