Odvolaný Štern vystoupil v ČT a prozradil, co mu Babiš řekl o Válkové

18.06.2014 19:51

„Na ministerstvu spravedlnosti v současné době nevzniká nic hmatatelného,“ prohlásil v pořadu Interview na ČT 24 dnes již bývalý náměstek pro vězeňství a trestní politiku Pavel Štern. Na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, která ho odvolala kvůli jeho postupu ve sporu kolem tendru na elektronické náramky, podal trestní oznámení.

Odvolaný Štern vystoupil v ČT a prozradil, co mu Babiš řekl o Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

Štern si v pořadu postěžoval, že ho Válkové neustále přehlížela a o ničem ho neinformovala. Jako příklad uvedl odvolání generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Ministryně mu prý v ten den sdělila pouze to, že s ním má jednání, a jen o něco později už četl z médií, že byl odvolán. Dodal, že s Dohnalovým odvoláním vůbec nesouhlasil.

Situace v rezortu spravedlnosti podle něj tak není ideální. „Každý úřad má svého vrcholného manažera a ten má nejvyšší zodpovědnost,“ naznačil směrem k Válkové, kdo podle jeho názoru může za současný stav.

Štern v minulých dnech odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Za svým krokem si stojí i nyní, i když ho připravil o funkci.

„Bylo schváleno, že Probační a mediační služba poskytne službu a já nad tím budu vykonávat dohled. Byl tedy stanoven jasný postup, který odsouhlasila i paní ministryně a zároveň schválila harmonogram jednotlivých kroků,“ pronesl s tím, že Válková porušila pravidla v momentě, kdy za ním přišla, aby jí prozradil detailní ceny. To ale Štern důrazně odmítl.

„Kdyby se ty nabídky dostaly ven, byla by zmařená celá soutěž. Mně to jednání bylo podezřelé, protože po mně byly chtěny údaje, které byly spjaté závazkem, a pravidlo přece platí i pro ministra. Přišlo mi to celé manipulativní,“ vysvětlil svůj postoj a důvod, proč se nakonec obrátil na protikorupční policii. Navíc prý ji v oficiálním písemném dokumentu informoval o výsledcích průzkumu trhu a předpokládané hodnotě veřejné zakázky.

Kdo porušuje pravidla, nemůže být ministr

Štern prozradil, že o všem informoval ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který mu odvětil, ať nabídky cen ministryni neprozrazuje. V rozhovoru pro Lidové noviny Babiš později uvedl, že nevěděl o tom, že se jedná o průzkum trhu. Jeho slova ale Štern považuje za lživá. „Jasně jsem mu to vysvětlil,“ podotkl. S předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou toto téma prý detailně neprobíral, ale upozornil ho na možná manipulativní rizika spjatá s tímto tendrem.

„Formální cesty, jak to vyřešit, tak byly úplně vyčerpané,“ povzdychl si Štern. „V této zemi, když si někdo stěžuje, pravdu má vždy nadřízený a obětí je podřízený.  Ale kdo porušuje pravidla, nemůže být ministr,“ vzkázal Válkové.

Válková rozleptávala pravidla

Odvolaný náměstek ve středu vystoupil také před poslanci, kde se v rámci jednacího bodu řešily i personálie na ministerstvu spravedlnosti. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podle jeho slov "rozleptávala" schválená pravidla pro výběr elektronických náramků pro domácí vězně, činila nátlak kvůli získání údajů o cenách z průzkumu trhu. Válková uvedla, že na utajení informací není žádná smlouva ani dohoda, jde jen o jedno ustanovení v preambuli. Podivila se nad Šternovou sdělením, že zpracování údajů z průzkumu trhu měl na starosti jen jeden člověk z Probační a mediační služby.

"Jsem šokována, že se tady dozvídám, že to byl jeden pracovník, který se seznámil s konkrétními nabídkami. Jeden jediný člověk rozhodoval o předpokládané ceně zakázky," uvedla Válková, která případ, v němž bývalý náměstek šel i na policii, poslancům vysvětlovala ze svého pohledu. "Svoje kroky bych dělala stejně. Náměstci, kteří se neosvědčí, musí být vyměněni," zdůraznila Válková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …