Odvolej Babiše, radí Sobotkovi někteří v ČSSD. Jenže...

27.04.2017 7:51

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stojí podle Lidových novin před zásadním rozhodnutím. Zda má či nemá odvolat předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše z vlády. Není totiž stále spokojen s jeho vysvětlením korunových dluhopisů a především jeho ČSSD ztrácí na hnutí ANO více než deset procent. Je tedy zapotřebí oslabení Babiše.

Odvolej Babiše, radí Sobotkovi někteří v ČSSD. Jenže...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

Nyní tak Sobotka stojí před otázkou, zda tím, že Babiše odvolá, ukáže svou sílu, nebo naopak ze svého protivníka udělá mučedníka. Jak konstatují Lidové noviny, v nejvyšší patrech v této věci panuje nejistota. 

„Znervózněl by, ztratil by pozici,“ míní však jeden ze sociálnědemokratických zastánců odvolání Babiše. Jak pak také uvádí Lidové noviny, není ani jasné, jak dopadne vyšetřování Čapího hnízda, jehož výsledky – dokonce obvinění – by měly být známy během několika týdnů. 

„Kdo v této fázi rozbije vládní koalici, doplatí na to,“ míní sociolog Jan Herzmann. Podle jeho slov se premiér dostal do těžké situace. „Pokud vysvětlení Andreje Babiše vůči Parlamentu nebude přijatelné i pro sociální demokracii, což bude velmi obtížné, aby bylo, bude se očekávat, že premiér cosi učiní. Zrovna ale krok odvolat Andreje Babiše a rozbít koaliční smlouvu by z taktického hlediska vzhledem k volbám nebyl prozíravý,“ dodal s tím, že navíc předseda hnutí ANO by musel se svým odvoláním dle koaliční smlouvy souhlasit. 

A Babiš samozřejmě důvod ke svému odvolání nevidí. „Jsme druhá nejlepší země v Evropské unii ve veřejných rozpočtech. Řídím finance a je to, myslím, moje zásluha,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

20:13 Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

Před třiceti lety se v těchto místech scházeli poslanci, kteří dávali právní rámec sametové revoluci…