Odvolejte Chalupu, žádají odpůrci těžby břidlicových plynů

11. 9. 2012 15:23

Koalice občanských iniciativ proti těžbě břidlicových plynů hydraulickým štěpením Stop HF vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k odvolání ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Nesouhlasí s dvouletým moratoriem pro povolování průzkumných těžeb, jak je navrhl ministr.

Odvolejte Chalupu, žádají odpůrci těžby břidlicových plynů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
reklama

Podle vedoucího kampaně Jiřího Malíka je moratorium zbytečné a absurdní, protože ministerstvo nemusí těžařům průzkum povolit. Je pouze jeho politickým gestem, uvedl Malík v otevřeném dopise premiérovi, který obdržela ČTK.

Návrh je absurdní

O těžbě se uvažuje v několika českých a moravských regionech včetně Náchodska, kde se stala jedním z předvolebních témat. Odpůrci těžby hydraulickým štěpením poukazují na to, že by mohla ohrozit životní prostředí i kvalitu podzemních vod.

Chalupa podle dopisu ignoruje odborná a vědecká stanoviska a prosazuje řešení, která jsou v rozporu nejen s těmito stanovisky, ale i se zájmy ochrany životního prostředí a ochrany vod. "Absurdita navrženého postupu nás vede k domněnce, že ministr Chalupa ustupuje nátlaku těžařských skupin, které mají zájem pouze na velké zakázce zbytečného průzkumu. Zájem těžařů je pouze zabalen do argumentu pana ministra Chalupy, že máme povinnost zkoumat své nerostné bohatství," uvádí list. Konstatuje, že těžaři i ministerstvo ignorují fakt, že potřebná data již existují, jsou v archivech geologických institucí.

Chalupa před týdnem navrhl nepovolovat průzkumy do 30. června 2014. Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií. Návrh moratoria dostane ke schválení vláda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…