Odvolejte Šarapatku z Rady ČT, vyzývá poslance advokát. Píše o trestných činech, které měl radní napáchat

11.07.2019 21:00

Advokát Jiří Vyvadil zaslal ve čtvrtek poslancům žádost o odvolání Zdeňka Šarapatky z funkce člena Rady České televize. Důvodem je Šarapatkův text, v němž podle advokáta šíří poplašnou zprávu o tom, že prezident Miloš Zeman žene zemi do občanského konfliktu kvůli Rusku. Za tento článek také na Šarapatku podává Vyvadil trestní oznámení. Text žádosti, zaslané poslancům, mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Odvolejte Šarapatku z Rady ČT, vyzývá poslance advokát. Píše o trestných činech, které měl radní napáchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Jiří Vyvadil reaguje na článek, který Zdeněk Šarapatka uveřejnil 7. 7 u Pavla Šafra na webu Forum24. Tento text podle Vyvadila překročil meze běžného názorového střetu, a to velmi dalece.

„Článek nelze jinak hodnotit než jako poplašnou zprávu tvrdící, že prezident republiky připravuje v zemi občanskou válku kvůli Rusku, válku rozdělující prozápadní a proruskou část společnosti, směřující stručně řečeno k vytržení České republiky ze společenství států EU a NATO a její plné podmanění režimu Vladimíra Putina,“ hodnotí Jiří Vyvadil. Proto poslance žádá, aby využili svého zákonného práva a odvolali Zdeňka Šarapatku z Rady České televize.

CELÝ TEXT ZDEŇKA ŠARAPATKY

Anketa

Která z parlamentních stran už zcela jistě NEBUDE v příští Poslanecké sněmovně?

3%
2%
2%
1%
6%
12%
62%
8%
hlasovalo: 18359 lidí

Vyvadil také poukazuje na to, že Šarapatka ve svém textu rozvádí svá tvrzení o chystání občanské války v dalších detailech, které jsou však založeny výhradně na jeho spekulacích a přáních. Vše je navíc završeno výzvou k aktivnímu konání proti prezidentu republiky. „V závěru volá do zbraně protiruskou část společnosti s tím, že nelze již čekat, neboť další lidový odpor proti prezidentovi vypukne až 16. listopadu 2019 a to již může být na záchranu této země pozdě,“ dodává advokát Vyvadil.

Šarapatka ve svém textu například uvádí, že riziko občanské války mezi svobodomyslnými občany republiky s prozápadní, respektive proevropskou orientací, a místními konzumenty ruské propagandy včetně nostalgiků, opět toužících po pevné ruce bolševického státu, přitom prý nemá základy jen v prezidentově cíleném rozeštvávání společnosti, ale i v chování Andreje Babiše.

„Předseda vlády, který je v osudové volbě mezi kriminálem a svobodou existenčně závislý na hlavě státu, bude Zemanovi dál ochotně zobat z ruky. Jak se ukazuje, ve všem. Příště třeba ve vodních dělech a těžkooděncích proti občanům,“ pokračuje ve svém textu radní Šarapatka a dodává, že příběh odvolání-neodvolání Zemanovy momentální loutky v hradní hře o trůny a kamaráda českých komunistů, ministra kultury Staňka, prý nejlépe ukazuje, jak snadno je Babiš vydíratelný. „A jde-li o Rusko, rád udělá Zemanovi radost,“ napsal Šarapatka.

Vyvadil upozorňuje, že Zdeněk Šarapatka také například tvrdí, že nárůst počtu ruských občanů v ČR o šedesát procent může být předehrou k zákroku ze strany Ruska. „Na českém území vzrostl jen za posledních deset let počet Rusů na šedesát procent, resp. na čtyřicet tisíc lidí, a záminka jejich ohrožení v cizí zemi a jejich následná ‚ochrana‘ ruskou armádou stačila Kremlu k intervenci i jinde, je holý fakt,“ spekuluje Šarapatka doslova.

Rovněž také tvrdí, že prezident Zeman chce rozvrátit naše uspořádání s cílem „vytrhnout“ nás z našich spojeneckých svazků. „Jeho zápal pro Putinovu strategii dosáhnout nestability ve středoevropských zemích Evropské unie a spojenců NATO míří zjevně do finále,“ míní člen Rady České televize. 

V závěru článku si advokát Vyvadil všímá, že Šarapatka dramaticky volá po protiakci a zjevně míří na možnost nepokojů proti prezidentovi a z kontextu celého článku i proti premiérovi, zřejmě se vzpomínkami na vlastní minulost. „Což je jen typické, parafrázuje Fučíkovo heslo Lidé bděte, heslem Občané bděte,“ komentuje advokát s pobavením.

„Zoufat si nad prezidentem, který svým chováním žene vlastní zemi na pokraj občanské války, je k ničemu. Ruským zájmům, kterým zarytě slouží, obětoval celý první a zjevně obětuje i druhý prezidentský mandát. Oslabit společnost občanským konfliktem tu není cíl, ale prostředek,“ míní Šarapatka.

Cílem je podle jeho slov Evropa slabší o jednoho spojence, ze kterého má být nepřítel. „Nářek Zemana nezastaví, má teď k dispozici i vydíratelného premiéra a zanedlouho nejspíš celou menšinovou vládu, tolerovanou komunisty a proruským Okamurou. Druhá Letná v listopadu je ještě daleko, za čtyři měsíce může být na obranu republiky proti jejímu zavlečení o třicet let zpátky příliš pozdě. Občané, bděte!“ varuje dál Šarapatka.

Tento Šarapatkův text Vyvadil hodnotí jako velmi vulgární, hrubý a nactiutrhačný. Článek má podle něj rovinu etickou, ústavněprávní, ale i vyloženě trestněprávní. „Svým jednáním se Zdeněk Šarapatka už na první pohled zřejmě dopustil v jednočinném souběhu několika trestných činů,“ zdůrazňuje advokát.

A vzal to po paragrafech: „Podle § 184 odst. 1, 2 trestního zákoníku se trestného činu pomluvy dopustí ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, spáchá-li (tento čin) ... veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“ Šarapatka přitom na internetu tvrdil, že prezident ve spojení s cizí mocí usiluje o změnu politických poměrů v ČR, což nepochybně je značné ohrožení vážnosti.

„Podle § 357 odst 1, 2 tr. zák. se dopustí kvalifikované skutkové podstaty trestného činu šíření poplašné zprávy ten, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá a zároveň tuto zprávu nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí ... mj. hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti,“ poznamenává Vyvadil. Vyhrožování válečným konfliktem přitom může být šířením poplašné zprávy.

Nesporně nejzávažnější částí trestné činnosti Zdeňka Šarapatky je podle advokáta Vyvadila naplnění znaků zvlášť závažného zločinu křivého obvinění podle § 345 odst. 1, 5 tr. zák. ve formě přípravy, čemuž přísluší trestní sazba tři až deset let, kterého se dopustí ten, kdo jiného lživě obviní z trestného činu, způsobí-li uvedeným činem škodu velkého rozsahu.

Znaky jednání, ze kterého Šarapatka obviňuje prezidenta republiky a premiéra Andreje Babiše, podle advokátových slov odpovídají znakům trestného činu vlastizrady podle § 309 tr. zák. ve formě přípravy rozvracení republiky, kterých se měli dopustit. „Zatímco prezident republiky je ústavně i trestně neodpovědný, premiér Andrej Babiš, o němž se Zdeněk Šarapatka zmiňuje, trestně odpovědný, byť s výhradami svého poslaneckého mandátu, je,“ připomíná Vyvadil.

Advokát tak poukazuje na to, že v podstatě podle Šarapatky násilnou formou občanské války spolu s podřízením si ozbrojených složek směřující k odchodu České republiky ze společenství států EU a NATO a připojením se k Putinově Rusku, prezident republiky – říká Šarapatka – s využitím zcela podmaněného premiéra hodlá do listopadu tohoto roku ohrozit ústavní zřízení a obranyschopnost České republiky.

V kontextu s tím Vyvadil zmiňuje trestný čin, kterým je vlastizrada: (1) Občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem. (2) Příprava je trestná.

„Pokud se na Vás obracím, tak s návrhem na odvolání Zdeňka Šarapatky jako člena Rady ČT,“ píše ve své žádosti Vyvadil. Poslancům připomněl, že podle zákona má být radní odvolán, „narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena Rady nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena Rady“.

Podle Vyvadila je nepochybné, že Šarapatka svým textem narušil důstojnost člena Rady a zároveň se dopustil jednání, které způsobem zcela bezprecedentním zpochybňuje jeho nezávislost a nestrannost při výkonu člena Rady.

„Česká televize je předmětem opakované kritiky, že je jednostranná a manipulativní. Jednou z cest, jak zmírnit tuto kritiku, je využít zákona o ČT a odvolat takového člena (Rady ČT), jehož výroky jsou zjevnými trestnými činy,“ vyzval poslance.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak si žijí migranti, zatímco Italové přespávají v autech? Hotel, snídaně, oběd, večeře, cigára. Extrémně drsné video se dostalo na facebook… a ten?… necenzurovanou verzi pustil světu

4:46 Jak si žijí migranti, zatímco Italové přespávají v autech? Hotel, snídaně, oběd, večeře, cigára. Extrémně drsné video se dostalo na facebook… a ten?… necenzurovanou verzi pustil světu

Pouze konflikt posune děj dál, stojí v pravidlech dramatické tvorby. Platí to nejen o divadle, ale t…