Okamura: Přímá demokracie snižuje daně. To jsem si nevymyslel

16.10.2013 9:47

Švýcaři dokázali, že se zloději se umí vypořádat naprosto jinak než my. Zatímco u nás si užívají naloupené miliardy, v zahraničí je posílají za mříže za zločiny, které spáchali u nás. V čem je rozdíl, ptá se na svém blogu Tomio Okamura, šéf hnutí Úsvit.

Okamura: Přímá demokracie snižuje daně. To jsem si nevymyslel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Rozdíl vidí v tom, že prokuratura ani policisté nejsou závislí na politicích jako v ČR, ale na občanech. V této souvislosti vyzdvihuje výhody přímé demokracie, jako je přímá volba a odvolatelnost politiků a jejich osobní, hmotná a trestní odpovědnost.

Za největší mýtus Okamura považuje ten, podle něhož by občané neměli sami rozhodovat o daních. „Daně můžou být různé: Může to být forma výpalného, kdy poddaný platí feudálovi za to, že ho nechá žít a nesebere mu všechno. S takovým výpalným pak feudál, gangster nebo jiný lupič hospodaří pochopitelně zcela podle svojí libovůle. O výši výpalného, o výši krádeže nikdy nerozhoduje oběť, ale lupič. V demokracii jsou daně příspěvkem občanů a firem do společné kasy na výdaje ve prospěch společnosti, státu, případně potřebných jednotlivců, kterými se míní lidé bezmocní (nikoli všemocní).“

Vše k tématu ZDE

Okamura dále ukazuje příklad ze Švýcarska, kde si podle něj roku 2001 v referendu odhlasovali ústavní zákon, který federální vládě přikazuje, aby v rámci hospodářského cyklu (pokles - oživení) hospodařila s vyrovnaným rozpočtem, tedy bez dluhu. Peníze půjčené v době nouze (hospodářského poklesu) musí stát vrátit v čase růstu.

„Zatímco veřejný dluh států EU v letech 2005 až 2010 stoupl o 25 procent, Švýcarům naopak dluh o 25 procent klesl, přičemž krize samozřejmě neušetřila ani Švýcary a jen švýcarské banky přišly o miliardy franků,“ uvádí Okamura.

Připouští, že nedávno Švýcaři kvůli penzijní reformě daně, resp. DPH také zvýšili. „Ovšem ne na 22 procent jako pravice v ČR, ale o 4 desetiny procenta, tj. pro Švýcarsko na téměř skandálních 8 procent. Tohle zvýšení je ovšem mimořádné a do roku 2017 se sazba zase musí vrátit na původní výši,“ píše lídr Úsvitu.

Švýcarsko má podle něj stejně jako EU zákonem stanovený limit pro výši DPH. „Nikoho asi nepřekvapí, že zatímco EU má limit pro MINIMÁLNÍ hranici základní sazby DPH (15 %), Švýcaři mají naopak strop pro MAXIMÁLNÍ výši DPH (7,6 %). Navíc v ústavě zakotvili ultimátum, které říká, že přímá federální daň smí být uvalena pouze do roku 2020.“

Přímá demokracie drží podle Okamury politiky ve velkém předklonu před občany, takže politici musí umět být maximálně efektivní - musí za minimum peněz odvádět maximum.

„Jinými slovy, sekretářky tam nemívají prezidentský plat a dálnice se tam nestaví za české peníze,“ dodal Okamura.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…