Okamura: SPD chce funkci premiéra

19.09.2022 9:45

Předseda SPD Tomio Okamura otevřeně promluvil. Chceme do vlády. Chceme post premiéra, vyhlásil bez okolků.

Okamura: SPD chce funkci premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Průzkum agentury STEM, který v nedělní Partii CNN Prima News položila na stůl moderátorka Terezie Tománková, ukázal, že na počátku září SPD s potenciálním volebním ziskem 14,3 procenta hlasů předběhla ODS, která by podle tohoto průzkumu získala jen 14,2 procenta hlasů. Vedle hnutí ANO, které by momentálně volilo 30 procent voličů, by tak ODS jako dnešní nejsilnější vládní strana skončila až na třetím místě.

Poslankyně SPD Karla Maříková před kamerami CNN poděkovala voličům za důvěru. Průzkum podle ní ukazuje, jak vláda Petra Fialy naslouchá, nebo spíše nenaslouchá lidem.

Nastínila, že kdyby měla SPD možnost rozhodovat o tom, kde se pro české občany sežene zemní plyn, obrátila by se na Rusko. Bez ohledu na to, že Ruská federace rozpoutala válku proti Ukrajině.

„Pokud naším obchodním partnerem může být Saúdská Arábie, kde se dennodenně porušují lidská práva, a mohou to být i Spojené státy, které také mají problémy, tak já říkám, že obchodní partner nemusí být náš kamarád, ale úkolem vlády, bez ohledu na to, že vede válku, je, že má dbát na uchování životní úrovně našich občanů. Já bych také byla raději, abychom získávali plyn odjinud, ale v tuto chvíli to bohužel nejde, takže ano, nasmlouvejme si plyn s Ruskem napřímo,“ volala ve studiu Maříková.

Psali jsme:

Také předseda SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že pokud by se SPD podílela na vládě, chovala by se k Ruské federaci jinak, než stávající vláda pětikoalice, tedy vláda ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů.

Okamura prohlásil, že Rusko vnímá jako jakoukoli jinou zemi, přičemž si je prý vědom toho, že jde o velmoc. Ale na prvním místě pro něj podle jeho vlastních slov vždy stálo Česko.

Energetickou krizi by prý řešil tím, že by uzavřel přímý kontrakt s Ruskem, jako to udělalo Maďarsko nebo Rakousko.

„Tady jde o komoditu, bez níž se zatím neobejdeme, a já, kdybych byl premiér, tak bych po vzoru rakouského kancléře také jel do Ruska a zajistil možné dodávky levného plynu pro české lidi a podniky. Zajištění základních životních potřeb občanů totiž nesmí být předmětem jakéhokoliv aktivismu a ideologie. Bohužel, vláda Petra Fialy z toho aktivismus a ideologii udělala a teď na to doplácíme všichni,“ nechal se slyšet.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Premiér Petr Fiala by podle něj měl tlačit na zahájení mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Okamura je přesvědčen, že se k tomu předsedovi vlády otevřel prostor už tím, že Česko momentálně předsedá EU. Ale Fiala tento prostor nevyužil. Okamura to má za jeho velkou chybu.

Místo tohoto konstruktivního přístupu podle Okamury Fiala lidem lže, že je Česko ve válce. V té podle předsedy SPD rozhodně republika není.

V tomtéž rozhovoru dal Okamura také najevo, že by rád vstoupil do vlády. Naznačil, že si pomýšlí dokonce i na post premiéra.

„Máme ambici být součástí vlády, získat post premiéra. V tuto chvíli je tudíž potřeba, abych hnutí vedl ve Sněmovně k co nejlepšímu výsledku,“ řekl doslova Okamura.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …