Okamura: SPD chce funkci premiéra

19.09.2022 9:45 | Zprávy

Předseda SPD Tomio Okamura otevřeně promluvil. Chceme do vlády. Chceme post premiéra, vyhlásil bez okolků.

Okamura: SPD chce funkci premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Průzkum agentury STEM, který v nedělní Partii CNN Prima News položila na stůl moderátorka Terezie Tománková, ukázal, že na počátku září SPD s potenciálním volebním ziskem 14,3 procenta hlasů předběhla ODS, která by podle tohoto průzkumu získala jen 14,2 procenta hlasů. Vedle hnutí ANO, které by momentálně volilo 30 procent voličů, by tak ODS jako dnešní nejsilnější vládní strana skončila až na třetím místě.

Poslankyně SPD Karla Maříková před kamerami CNN poděkovala voličům za důvěru. Průzkum podle ní ukazuje, jak vláda Petra Fialy naslouchá, nebo spíše nenaslouchá lidem.

Nastínila, že kdyby měla SPD možnost rozhodovat o tom, kde se pro české občany sežene zemní plyn, obrátila by se na Rusko. Bez ohledu na to, že Ruská federace rozpoutala válku proti Ukrajině.

„Pokud naším obchodním partnerem může být Saúdská Arábie, kde se dennodenně porušují lidská práva, a mohou to být i Spojené státy, které také mají problémy, tak já říkám, že obchodní partner nemusí být náš kamarád, ale úkolem vlády, bez ohledu na to, že vede válku, je, že má dbát na uchování životní úrovně našich občanů. Já bych také byla raději, abychom získávali plyn odjinud, ale v tuto chvíli to bohužel nejde, takže ano, nasmlouvejme si plyn s Ruskem napřímo,“ volala ve studiu Maříková.

Psali jsme:

Také předseda SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že pokud by se SPD podílela na vládě, chovala by se k Ruské federaci jinak, než stávající vláda pětikoalice, tedy vláda ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů.

Okamura prohlásil, že Rusko vnímá jako jakoukoli jinou zemi, přičemž si je prý vědom toho, že jde o velmoc. Ale na prvním místě pro něj podle jeho vlastních slov vždy stálo Česko.

Energetickou krizi by prý řešil tím, že by uzavřel přímý kontrakt s Ruskem, jako to udělalo Maďarsko nebo Rakousko.

„Tady jde o komoditu, bez níž se zatím neobejdeme, a já, kdybych byl premiér, tak bych po vzoru rakouského kancléře také jel do Ruska a zajistil možné dodávky levného plynu pro české lidi a podniky. Zajištění základních životních potřeb občanů totiž nesmí být předmětem jakéhokoliv aktivismu a ideologie. Bohužel, vláda Petra Fialy z toho aktivismus a ideologii udělala a teď na to doplácíme všichni,“ nechal se slyšet.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…