Okamura prý s omezením exekutorů ve vládě narazí. Hrozil by prý velký průšvih

23.03.2014 10:52

Patrně se záporným stanoviskem vlády bude sněmovna projednávat poslaneckou novelu o zavedení územní příslušnosti exekutorů podle krajů. Změna, za kterou stojí zejména hnutí Úsvit, by podle předkladatelů snížila náklady exekucí. Podle předběžného stanoviska pro pondělní jednání kabinetu ale předloha vykazuje nedostatky, které by mohly exekuční řízení ztížit a zhoršit postavení věřitelů i dlužníků.

Okamura prý s omezením exekutorů ve vládě narazí. Hrozil by prý velký průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura šéf hnutí Úsvit
reklama

„Volná volba exekutora se jednoznačně neosvědčila. Bohužel vede k obchodu a přeprodávání pohledávek," píšou předkladatelé v důvodové zprávě. Důsledkem je podle nich vyšší finanční zátěž dlužníků. Z předlohy podle předběžného stanoviska pro vládu ale není dostatečné jasné, kdy je exekuční řízení zahájeno. Za nevhodný kabinet označí taky navrhovaný systém rozdělování exekučních návrhů Exekutorskou komorou.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Komora už dříve uvedla, že by místní příslušnost akceptovala. Ohradila se ale proti výrokům předkladatelů normy o „konci byznysu s dluhy" nebo „skupování pohledávek". „Ačkoliv tyto nešvary v minulosti provázely oblast vymáhání pohledávek v její předexekuční fázi, nejrůznější legislativní zásahy je zneškodnily," sdělila komora.

Kabinet v předběžném stanovisku slibuje, že chce problémy v exekuční činnosti letos řešit hned dvěma novelami. První by měla být předložena do konce dubna a druhá i s případným zavedením teritoriality exekutorů do konce roku. Zavedení místní příslušnosti exekutorů navrhoval přidat zhruba před dvěma lety do novely občanského soudního řádu Senát. Sněmovna ale horní komoru přehlasovala. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se obával snížení konkurence exekutorů a vzniku monopolů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…