Okolnosti a vývoj po pádu komunismu přiblíží konference v Senátu

04.11.2019 13:47

Souvislosti pádu komunistického režimu a jeho následná transformace budou předmětem třídenní mezinárodní konference v sídle Senátu. Pořádají ji k výročí 17. listopadu 1989 horní komora a vědecké instituce včetně Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Aktéři se zaměří také na změny v české společnosti za uplynulých 30 let. Tomuto tématu bude věnován už úvodní středeční debata: Od krize komunistické diktatury ke krizi liberální demokracie.

Okolnosti a vývoj po pádu komunismu přiblíží konference v Senátu
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR
reklama

Mezinárodní souvislosti pádu komunismu připomene britský historik David Priestland z Oxfordské univerzity nebo polský historik Pawel Ukielski. Československé reálie přiblíží historik Matěj Spurný z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Karlovy univerzity. O studentské generaci roku 1989 pojedná Miroslav Vaněk z Ústavu pro soudobé dějiny.

„Společnost mezi socialistickým biedermeierem a globálním konzumerismem“ je název jedné ze závěrečných tematických debat. Během ní představí sociolog Daniel Prokop nové nerovnosti v české společnosti a jejich společenský význam. Jeho kolega Václav Štětka se zaměří na transformaci českých médií. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity se bude věnovat stranám jako nástrojům „politického podnikatele“.

Soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn, který také přednáší na katedře teorie práva Karlovy univerzity, pohovoří o vývoji „od socialistické zákonnosti k právnímu státu (anebo od třídního práva k právní houštině)“. O vyrovnávání se s komunismem na závěr konference promluví historik a spisovatel Jan Pauer.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

16:19 Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

Na včerejší Radě ČT to prý byla šichta jako v uranovém dole, prohlásil po zasedání radní Luboš Xaver…