Oldřich Průša: A mohlo to být pod střechou... Ministr Herman překračuje mantinely

27.10.2016 9:40

Tento text nijak nehodnotí osobnost pana Bradyho. Přeje mu hodně zdraví a štěstí. Pana ministra Hermana (KDU-ČSL) pak článek hodnotí jako ministerské funkce nehodného.

Oldřich Průša: A mohlo to být pod střechou... Ministr Herman překračuje mantinely
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Brady

K tomu příhodný citát:

… „Večer dostali (Katz a Švejk) návštěvu nábožného polního kuráta…“ (str.185).

… „Nábožnému polnímu kurátu udělaly se mžitky před očima a vzpamatoval se novým koňakem, který mu vstoupil do hlavy.

Mžouraje očima, otázal se Katze: „Vy nevěříte v neposkvrněné početí panny Marie, nevěříte, že palec sv. Jana Křtitele, který se chrání u piaristů, je pravý? Věříte vůbec v pána boha? A když nevěříte, proč jste polním kurátem?“

„Pane kolego,“ odpověděl Katz, plácaje ho důvěrně po zádech, „dokud stát neuzná za dobré, že vojáci, než jdou umřít do bitvy, nepotřebují na to požehnání boží, je polní kurátství slušně honorovaným zaměstnáním, při kterém se člověk nepředře.“ (str. 188), Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Díl první, vydání patnácté, v Práci druhé, tisk 15. 9. 1951, kapitola 12 - Náboženská debata).

Jenom pro shrnutí. V pátek Majdan nezačíná, drazí spoluobčané. Sleduje přenos ČT z Hradu. Snad se letos povede lépe než ten loňský. ČT přinese zajisté i záběry z „truc podniků“, na kterých se budou muset účastníci „chytat za nos“.

Úder prezidentem a jeho kanceláří na pana Bradyho neuspěl. Tedy snad až příště, chlapci, co spolu piklíte, pokus o úder prezidentovi do brady? Připravujete si se svými kumpány na později i úder hlavě státu na solar?

A furt se budou divit, že to nestačí a stačit nebude. A paní Nulandová a spol. nikde.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) navrhl pana Bradyho na vyznamenání. Příbuzenský vztah zřejmě nezmínil. Jeho příbuzný, po přežití nacistických koncentračních táborů, opustil Československo, a šíří myšlenky směřující proti nacistické německé politice, holocaustu atd. na přednáškách po světě.

Druhý příbuzný, tedy Daniel Herman – člen koaliční vlády ČR (za KDU-ČSL) zdá se, poněkud překračuje mantinely dané koncepcí zahraniční politiky ČR. V Norimberku se letos „vyznamenal“ účastí, jako první člen vlády, na sudetoněmeckém srazu v Norimberku a v němčině pozdravil odsunutce a jejich potomky. Vyjádřil lítost nad excesy, které provázely poválečný odsun Němců. Jak takové chování příbuzných nazvat? Možná spoluprotibojovníci. Letos vyznamenání panu Bradymu, příště D. Hermanovi? A mohlo to být pod střechou.

Proti koncepci a směru vládní politiky přijal D. Herman jako ministr tibetského Dalajlámu, byv předem upozorňován, že takový krok je nevhodný a proti politice vlády, jejímž je členem.

Daniel Herman byl v roce 1989 vysvěcen na kněze. Po necelém roce v duchovní službě se na jaře 1990 stal sekretářem Miloslava Vlka. V letech 1996–2005 byl mluvčím České biskupské konference, tedy v době, kdy primasem českým byl Miloslav Vlk. Blesková kariéra, že. Ovšem, člověk, který opustí kněžskou službu kvůli milence, stává se zcela nedůvěryhodným. Tak šup s ním tehdy do ÚSTRu.

Tzv. aféru dorazila prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze a českého velvyslanectví v Ottavě (viz  26. října dvakrát v Parlamentních listech + komentář Š. Kotrby tamtéž), ktera žádný dopis o případném vyznamenání kanadského občana a vyžádání souhlasu kanadské vlády neobdržela.

Jeden proti politické korektnosti:

V základní škole při výuce zoologie se učitelka ptá:

Děti jak se říká výkalu koně? Maruška odpovídá – kobylinec.

A výkalu krávy? Frantík říká – kravinec.

Pepíček se přihlásí s dotazem – a u lidí je to lidovec?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…