Omámený předvoj Jiří Pehe. Robejšek přes něj zúčtoval se všemi pokrokovými intelektuály

13.06.2019 21:52

Ekonomický analytik Petr Robejšek na svém blogu webu Aktuálně.cz upozorňuje, že stále větší touha po inovacích může být pro společnost zničující. Polemizuje tak s názory, které hlásí politolog Jiří Pehe, jenž podle Robejška tvrdí, že „postoj české společnosti vůči modernizaci je nepřátelský, a to je špatně“. Neustálá touha po pokroku je ale podle Robejška slepá ulička, která může zdevastovat sociální soudržnost.

Omámený předvoj Jiří Pehe. Robejšek přes něj zúčtoval se všemi pokrokovými intelektuály
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

Robejšek na svém blogu rozvíjí teorii, ve které varuje proti přehánění důležitosti modernizace a inovací. „Kvůli okouzlení moderní technologií si většina intelektuálů neklade otázku, k jakým důsledkům vede hlavní princip dnešního hospodaření,“ vysvětluje Robejšek s tím, že dnes je nepsaným heslem: co lze vyrobit, to se musí vyrobit a všechno, co se vyrobí, se musí prodat. 

„Intelektuální předvoj naší společnosti je tak omámen modernitou, že přehlíží socio-politickou cenu bezuzdného zavádění technologických inovací,“ upozorňuje Robejšek, že moderní technologie se používá převážně k úspoře pracovních sil, což může v budoucnu způsobit velké sociální napětí.

„Zavádění technologických inovací se odehrává především jako překotná racionalizace výroby. Ta vede k rychlému zániku pracovních míst, a dokonce i celých branží, aniž stačí včas (anebo vůbec někdy) vytvořit srovnatelnou náhradu jinde,“ pokračuje ve své teorii Robejšek s tím, že technologie funguje hlavně jako nástroj samoúčelného urychlování výroby a zároveň příčina pro vynucování spotřeby.

Intelektuálové se podle něj řídí jednoduchým heslem pořád více, levněji a rychleji. To sice podle Robejška přineslo v minulosti výrazný pokrok, ale dnes je to slepá ulička. „Sociálněvědní inteligence je omámena pokrokem, a proto nepostřehla, že tržní ekonomie již dávno vyřešila staletý problém hospodaření, totiž nedostatek. Místo něj dnes ale máme problém nadbytku. Dosavadní cíl pořád více a rychleji tak ztrácí význam,“ tvrdí Robejšek.

Sociálněvědní inteligence tak podle Robejška musí přestat v ujišťování, že každá inovace zlepší budoucnost, ale musí vyřešit dva základní problémy, které tím vznikly. „Za prvé se musí koncepčně postavit proti podřizování člověka technice a za druhé musí navrhnout alternativu k destruktivní neoliberální ekonomické teorii, a umožnit tak politické přežití kapitalismu,“ navrhuje Robejšek.

„Chceme kapitalismus zachránit, a proto jej musíme přestavět, tak aby společnost opět používala hospodářství ve svůj prospěch, a ne ekonomie společnost jako svůj zlatokopecký nárok. Jde o vytvoření nového modelu světa hospodaření a práce, a ne o automatizaci toho, který dožívá,“ nabízí na závěr řešení Robejšek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…