Ombudsman nechce politikům dělat problémy. Jen jim říká, co lidem provedli

18.03.2013 10:10

Server Euro.e15.cz přinesl rozhovor s ombudsmanem Pavlem Varvařovským. Jeho úřad loni vyřídil rekordní počet stížností, konkrétně 8600, píše euro.e15.cz. „Stále ale přes veškerou snahu o informovanost přetrvává představa, že jsem univerzální ochránce lidských práv,“ říká ombudsman.

Ombudsman nechce politikům dělat problémy. Jen jim říká, co lidem provedli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

„Vzhledem ke složení podání jsou v hlavní roli vysokého počtu patrně vládní opatření, která se dotkla sociálních dávek a reorganizace činnosti Úřadu práce,“ říká Pavel Varvařovský.

Veřejný ochránce práv je přesvědčen, že kancelář by měla představovat pro politická rozhodnutí a legislativní akty zpětnou vazbu. „Vláda ani jednotliví ministři by mě neměli podezírat z nějaké stranickosti nebo že jim chci dělat problémy. Na základě stížností od občanů se je snažím upozorňovat, jak v praxi jejich změny vypadají. A ptám se jich, jestli takový efekt chtěli, nebo jestli je to nezamýšlený účinek,“ upřesňuje.

Ministr práce Drábek tvrdil, že kontrola docházky nezaměstnaných je opatřením vůči nelegálnímu zaměstnávání. Ale podle dopisů, které ombudsman dostal, praxe vypadá jinak. „Lidé, které nikdo nemůže podezírat z nelegálních praktik, musejí třikrát týdně z vesnice dojíždět za své peníze někam na poštu, kde jim neposkytnou žádnou asistenci, nic. Je to jenom šikanování lidí,“ píše Vrvařovský.

Jistou radost cítím

Ombudsman v odpovědi také vzpomíná na veřejnou službu, při níž nezaměstnaní lidé zadarmo odpracují 80 hodin měsíčně a často už neberou žádné dávky. Ochránce práv podle svých slov varoval politiky, že pokud to dá někdo k Ústavnímu soudu, bude tato veřejná služba zrušena. „Na varování vláda vůbec nereagovala, ale soud ji nakonec zrušil. I když až za rok a půl. Totéž bylo s sKartami,“říká Varvařovský v rozhovoru pro euro.e15.cz.

Na otázku, zda cítí zadostiučinění po slibu ministryně Müllerové, že se některé sporné části sociální reformy změní, Varvařovský mimo jiné odpovídá: „Jistou radost cítím, a nikterak škodolibou. Jde ale o věci, které se mohly korektně napravovat dříve,“ myslí ombudsman.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…