Omikron? Vymyslí další písmeno. Vědci odhalují

09.12.2021 14:34 | Ze sítí

V médiích se nyní pravidelně objevují zmínky o variantě omikron z Jižní Afriky. K této variantě se vyjádřilo i Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. Varuje, že kvůli předběžné opatrnosti budou chtít odborníci přikazovat roušky ve školách, odmítat uznávat protilátky a očkovat ty, kteří nemoc prodělali třemi dávkami. „A pokud to nebude omikron, na příště si najdou jiné písmenko z řecké abecedy. Budeme očkovat a očkovat dál,“ odhaduje SMIS.

Omikron? Vymyslí další písmeno. Vědci odhalují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39381 lidí
Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků konstatuje, že klesá počet pozitivně testovaných lidí, což je dobrá zpráva. „Doufejme, že se nově naboostovaná kolektivní imunita projeví i dostatečnou odolností vůči koronavirové mutaci zvané omikron,“ dodává s tím, že odborníci u varianty omikron straší, jak „kosí“ jihoafrickou populaci.

„Jasně, že ji decimuje, protože u nich bylo dosud pouze 5 % populace PCR poz. testováno (tedy jsou ve stavu jako my vloni cca v září, co se promoření týče). U nás máme již 21 % osob s prokázaným pozitivním PCR a odhaduje se, že až trojnásobek tohoto počtu má protilátky, tedy s koronavirem se také setkalo. Očkovaní budou asi vůči omikronu odolní méně, jak se ukázalo v sousedních státech. Tedy naše zemička, která je v promořenosti (počtu PCR poz./mil. obyvatel) šestá nejlepší na světě, by to měla zvládnout,“ míní sdružení.

Varuje před „předběžnou opatrností“ odborníků, kteří podle nich budou chtít nošení roušek ve školách, nebudou chtít uznat protilátky a těm, kdo nemoc již prodělali, budou chtít aplikovat třetí dávku vakcíny. A to vše kvůli „tajemnému omikronu“, který v Česku není rozšířen. „A pokud to nebude omikron, na příště si najdou jiné písmenko z řecké abecedy. Budeme očkovat a očkovat dál. Sérové nemoci se přece nebojíme, je to jen neškodná RNA, která neublíží,“ ironizuje sdružení.

„Cílem je naočkovat celou populaci. Tak ji musíte přesvědčit. Proč by lidé dosud neočkovaní měli toužit po vakcíně? Kdysi se jim slíbila jedna dávka boostu, teď mají jisté tři. Navíc v době, kdy epidemie ustupuje,“ namítá.

Podle SMIS a dat ÚZIS tato vlna koronaviru byla především epidemií mladých. „Během podzimu stonali hlavně mladí lidé a děti. Svým způsobem je to dobře, protože si alespoň marodi vybudovali komplexní imunitu, nastimulovali jak tu buněčnou, kterou mají lepší než dospěláci, tak protilátkovou,“ praví sdružení a připomíná, že prodělání nemoci oproti očkování vytváří imunitu na sliznicích.

„Většina dětí zvládla virózu bez problémů, některé mohou mít zdravotní potíže podobně jako dospěláci. Ale není jich moc a je to podobné jako po jiných virózách. Důležité je, že postinfekční imunita je kvalitní přípravou na příští kontakt s další mutací. Reinfekcí je velmi málo a probíhají lehkou formou,“ říká také sdružení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…