Omnipolu nelze vypovědět smlouvu na letadla CASA

14.09.2011 6:32

Předražený nákup letadel CASA neskončí vypovězením smlouvy Omnipolu. Ze závěrů právní analýzy kanceláře White&Case, kterou obdrželo ministerstvo obrany, vyplývá, že úřadu Alexandra Vondry nezbývá, než se zbrojařskou firmou dál jednat o odstranění závad.

Omnipolu nelze vypovědět smlouvu na letadla CASA
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vojenský speciál na afghánském letišti

"Zajímalo nás především, zda lze celý kontrakt zrušit. Z posudku je ale zřejmé, že by to bylo nesmírně složité. Soudní spory by se vlekly donekonečna. Vypovědět smlouvu je téměř nereálné," sdělil E15 dobře informovaný úředník blízký sekci vyzbrojování.

Oficiálně zatím nikdo nechce závěry analýzy komentovat. "Ten úplný 'deadline', ke kterému bychom měli převzít letadla v pořádku a kdy by měly být dokončeny vojskové zkoušky, je konec listopadu," řekl v pondělí rádiu Impuls ministr Vondra.

Letadlo se závadami

Podle informací E15 firma na začátku týdne odmítla reklamaci softwarového vybavení. Kvůli jeho závadám měl přitom v únoru jeden ze strojů problémy s avionikou. Za letu se propadl o několik desítek metrů. Obchodník se zbraněmi se pouze zavázal, že software přeinstaluje na jinou verzi.

Vedle softwarového vybavení není armáda spokojena také s tím, jak funguje takzvaný systém pasivní ochrany, který v případě ohrožení vystřeluje klamné cíle. Bez něj přitom není možné poslat letadla do Afghánistánu, kde hrozí útoky naváděnými raketovými střelami.

Problémy provázejí stroje už přes půl roku. Státu došla trpělivost na začátku srpna, kdy vůči obchodníkovi se zbraněmi začal kvůli průtahům uplatňovat sankce.

Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (tedy kolem 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. V porovnání s cizinou stály letouny CASA českou armádu dvojnásobně více.

Čtěte:

Vondrův resort chce potrestat Omnipol za letouny CASA

Vojenský analytik: Za rozbitá letadla CASA bude Česko chtít jen penále

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…