Ondráčka z Transparency má jasno: Poslanec by měl brát 70 tisíc, ale...

09.12.2014 19:09

David Ondráčka z Transparency International (TIC) byl hostem úterní Kauzy dne Rádia Impuls. Prozradil, kolik by měl brát český poslanec a jaká by k tomu měla být přidána omezení. Došlo také na boj s korupcí v Česku a střet zájmů u Andreje Babiše (ANO). V této věci se Ondráčka Babiše do jisté míry zastal.

Ondráčka z Transparency má jasno: Poslanec by měl brát 70 tisíc, ale...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Šéf Transparency International David Ondráčka v pořadu Hyde Park
reklama

„Podle mě by základní plat poslance mohl být vyšší - někde kolem sedmdesáti tisíc hrubého - ale zároveň by se mělo ořezat všechno ostatní, jako jsou příplatky za předsednictví ve výboru. To je přece součást jejich práce,“ podotkl hned v úvodu ředitel české pobočky TIC.

Pomohlo by nám např. zveřejňování smluv na internetu

A pak už se vyjádřil ke korupci. Problém je podle něj v tom, že politici o boji s korupcí hodně mluví, ale méně konají. A pokud si podnikatelé myslí, že bez korupce nezískají žádné zakázky, tak se tomu podle Ondráčky přizpůsobí. Měli bychom si brát příklad ze zemí, kde se boji s korupcí daří. „Objektivně to sice neznamená, že se tu neudělalo nic, ale řadu věcí se nepodařilo dotáhnout,“ upozornil Ondráčka.

Pomohlo by nám např. zveřejňování smluv na internetu. Je to jednoduchý zákon, který se snad nakonec podaří prosadit. „Já doufám, že smlouvy na internetu budou,“ vyjádřil přání. Problém je, že některé smlouvy politici zkrátka zveřejňovat nechtějí, a pak zde také existuje obava, aby úředníci nebyli administrativně přetíženi. I kdyby k jejich určitému vytížení došlo, pozitivní přínosy budou převažovat.

Ve druhé polovině pořadu se do jisté míry zastal ministra financí Andreje Babiše. Je pravda, že se potýká se střetem zájmů, ale je na něj poměrně vidět. Média i nevládní organizace to musí dál pečlivě sledovat a případně upozorňovat na problematické kroky ministra Babiše.

Vymezil se i proti tomu, jakým způsobem protékají peníze přes politické strany. Podle názoru hosta by tu měl existovat nějaký nezávislý orgán, který by politickým stranám odebral třeba státní dotace, pokud by nalezl nějaká pochybení ve vykázaném financování strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

7:24 Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

„Mám takovej malej příběh s paní Norou...“ začal Ondřej Hejma svůj pravidelný pondělní pořad. Když h…