Oni si to jablko od sedláka vedle nekoupí, není v letáku na slevy! Facka národu. Od sadaře-ovocnáře

05.03.2023 9:33 | On-line

Čeští ovocnáři likvidují sady, protože se jim pěstování ovoce nevyplatí kvůli vysokým nákladům a kvůli konkurenci z Polska, kde mají dotace na vývoz jablek. V Rádiu Universum podnikatel Jiří Syrovátka hovořil o budoucnosti evropského zemědělství, a že Evropská unie se rozpadne v roce 2027 právě se změnou dotací. Zkritizoval vybíjení velkochovů a podobné zásahy státu. „Myslím, že stát má radši závislé lidi než lidi svobodné,“ říká.

Oni si to jablko od sedláka vedle nekoupí, není v letáku na slevy! Facka národu. Od sadaře-ovocnáře
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

Až desetinu jabloňových sadů likvidují čeští ovocnáři, ztráty ze sklizní se vyšplhaly na čtvrt miliardy. Syrovátka vysvětlil hlavní důvody, proč se jim pěstování ovoce přestává pomalu vyplácet. „Zaprvé, pracovní síla je nesmírně drahá záležitost. A nikomu se pracovat nechce. Další věc to, že málokdo, a to se dostáváme k Polsku, má dotace na vývoz jablek. A málokdo má zpracování ovoce, takže prodávají ovoce čerstvé, což je v podstatě ekonomická sebevražda, protože pak nastane problém právě s dotacemi z Polska.

Varuje, že až k nám z Polska nebudeme dovážet jablka, například z důvodu napadení škůdcem, nebudeme mít nic. Na vině je ale i mentalita Čechů. „Občané, zákazníci, zaprvé nejdou vedle do vesnice koupit si jablko, ale raději si ho jedou koupit do řetězce. V severních Čechách tomu říkáme Mordor – funguje tak, že si jdou tohle koupit radši do supermarketu, i kdyby projeli dvacet kilometrů navíc, aby sousedovi nedali vydělat, protože on je hrozný kulak, vydělává prachy a dostává dotace. Takže to je zvláštní nastavení mentality. Kdyby si člověk, sadař, který opravdu prodává to ovoce, otevřel malý krámek, a měl to tam, tak by asi přežil, kdyby mu tam chodili lidi. Ale oni mu tam nechodí,“ pokračuje Syrovátka.

„Hospodařit mají převážně vlastníci půdy. A zákazníci by měli změnit své chování, protože co má dělat dobrý sedlák s dobrými produkty, když to nikdo, protože to není v letáku na slevy, nekoupí?“ pozastavuje se.

Vyjádřil přesvědčení, že v příštích pár letech nás čeká konec Evropské unie kvůli zemědělským dotacím. „V roce 2027 bude změna v zemědělských dotacích, v celé Evropské unii, nejenom u nás, ale všude. A myslím, že v roce 2027 se Evropská unie rozpadne právě kvůli tomuto důvodu, protože Němci už nebudou chtít podporovat francouzské zemědělce, a Francouzi už nebudou mít důvod v takovéto nadnárodní říši setrvávat,“ míní.

Věří ale, že český sedlák si poradí. „Přece jenom zemědělství, když se kouknete, kolik spotřebuje peněz, tak je to opravdu docela značná záležitost, velký objem peněz. Takže to vidím velmi růžově, protože spoustu sedláků, kteří jsou opravdu šikovní, fungují, prodávají, mají svou klientelu, a hospodaří na vlastním, přežije úplně všecko, a úplně bez problémů. A kdyby do toho se nikdo nemotal...“ dodává. „A stát by měl pak vše nechat na lidech, ať se postarají, a určitě si poradí.“

Velmi odsuzuje počínání státu v podobě vybíjení velkochovů drůbeže kvůli ptačí chřipce, prasat kvůli prasečímu moru, a hovězích stád kvůli Creutzfeldt-Jakobově chorobě. „To je pro mě úplně šílenství. Vůbec si nedovedu představit, že by to vymyslel někdo normální. To je prostě... to je hrůza, co se děje. To, stát dopustí, je pro mě naprosté šílenství. Nebo vlastně, co stát udělá, protože to je opravdu likvidace,“ upozorňuje Syrovátka.

Na dotaz, zda za těmito zásahy do velkochovů se může skrývat i záměr státu, aby sedláci moc „nevyskakovali“, podnikatel reaguje slovy: „To by už byla velká konspirace. Ale myslím, že stát má radši závislé lidi než lidi svobodné.“

Zároveň Syrovátka upozorňuje, že spousta nařízení a zákazů, kterými stát zasahuje do volného trhu, už pár kilometrů za hranicemi neplatí, a to, co je u nás zakázáno, je tam úplně běžné. „Zasahování státu do volného trhu, do podnikání, nebo u omezení, to ani nejsou zákony, to jsou třeba nařízení, které si vymyslí někdo z veteriny, že se tohle dělat nesmí, přitom padesát, nebo deset kilometrů za hranicemi je to úplně běžná záležitost,“ podotýká.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …