Ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo, řekla ministryně. A Kalousek se naštval

24.03.2014 12:31

Místopředseda ODS Martin Kupka odsoudil vyjádření ministryně spravedlnosti Heleny Válkové pro server Echo24.ccz. V něm v souvislosti s odsunem Němců mimo jiné uvedla: „Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo,“ řekla Válková. Kupka její výrok považuje za „hloupý a historicky nepravdivý“. Její výrok odsoudil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo, řekla ministryně. A Kalousek se naštval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka
reklama

„Výrok ministryně spravedlnosti Heleny Válkové k poměrům za protektorátu musíme odsoudit jako hloupý a historicky nepravdivý. V rozhovoru pro internetový deník Echo24.cz Helena Válková odsoudila poválečný odsun německého obyvatelstva s poukázáním na to, že se toho údajně 'v protektorátu zas tolik nedělo',“ napsal Kupka.

Psali jsme ZDE:

Ve své reakci Kupka zdůrazňuje historická fakta. „Uvedení odsunu Němců do takové souvislosti je neakceptovatelné a historicky nesmyslné. Popírá nebo přinejmenším přehlíží utrpení tisíců Židů, kteří byli z českého území za války odsunuti a následně vyvražděni, popírá vyhlazení celých českých obcí, popírá utrpení tisíců zabitých odvážných obyvatel, kteří se postavili nacistické zvůli. Svým výrokem paní ministryně relativizuje léta nesvobody, do kterých nacistické Německo naši zemi uvrhlo a pod hrozbou násilí a smrti v atmosféře strachu nutilo žít miliony českých občanů.“

Celý text Martina Kupky ZDE:

V novém vedení ODS zasednul starosta středočeských Líbeznic a bývalý mluvčí ODS Martin Kupka na posledním kongresu strany. Poslední vyjádření ministryně Válkové o protektorátu považuje za urážlivé a považoval by za správné, aby se omluvila.

„Nikterak při tom nepopíráme, že pro naše vlastní vyrovnání s historií bylo důležitým krokem přiznání viny za násilný odsun Němců. Spojit ale odsouzení této historické události se zlehčujícím hodnocením protektorátní éry je naprosto neakceptovatelné. Je ostuda, pokud se tak vyjádří členka české vlády. Měla by svůj výrok vzít zpět a omluvit se za něj,“ uzavřel Kupka.

Postoje bývalých členů KSČ a agentů StB k nesvobodným obdobím našich dějin mohou být různé

Výrok Babišovy ministryně pobouřil i bývalého ministra financí a předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. „Ministryně spravedlnosti Válková vyjádřila veřejně názor, že 'ono se toho v protektorátu (Čechům) zas tolik nedělo'. Jedná se o neuvěřitelnou a necitlivou urážku všech obětí nacistické okupace, včetně obětí holocaustu a všech obětí našich vojáků v zahraničních armádách," zdůraznil Kalousek.

„Chápu, že bývalí členové KSČ a agenti StB mohou mít na nesvobodná období našich dějin různé názory, ale protestuji proti veřejně vyslovovaným urážkám tohoto typu," napsal předseda poslaneckého klubu ve vyjádření, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…