Opozice to přehání. Erik Best šel do Českého rozhlasu mluvit o Zemanovi. A dozvěděl se, že prezident konal protiústavně

31.12.2018 19:36

Jaký byl rok 2018? Jak si v něm počínali čeští politici? Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? Zvládá Andrej Babiš roli premiéra? Nejen o těchto otázkách spolu na vlnách Českého rozhlasu diskutovali rozhlasový komentátor Radko Kubičko, publicista Roman Joch a americký novinář Erik Best. Nahlédněte.

Opozice to přehání. Erik Best šel do Českého rozhlasu mluvit o Zemanovi. A dozvěděl se, že prezident konal protiústavně
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Erik Best v pořadu Horké téma

Považují Joch, Best či Kubičko rok 2018 za rok přelomový?

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18877 lidí

Joch nikoliv. Má totiž za to, že v něm pokračuje to, co jsme si nastavili v minulosti. V tomto roce sice byl znovu zvolen prezidentem Miloš Zeman, jenže ten už byl prezidentem pět let a celých těch pět předchozích let ukazoval, jak se bude chovat. Andrej Babiš sice je trestně stíhaným premiérem České republiky, což tu nikdy v historii našeho státu nebylo, jenže poprvé byl jmenován premiérem již v roce 2017, takže teď podle Jocha jen pokračuje neblahý stav, na který jsme si zadělali dřív. Nová je snad jen jedna věc. Od roku 1989 je to poprvé, co se český premiér veřejně opírá o komunisty.

Jednu věc však Joch přece jen považuje za pozitivní. Líbí se mu, že Andrej „drží basu“ s ostatními státy střední Evropy. „Já jsem měl tendenci si myslet, že se bude situovat do role toho ultra dobrého Evropana, to znamená toho, který velice hezky vypadá v očích kancléřky (Angely) Merkelové nebo (francouzského) prezidenta (Emmanuela) Macrona. ale vidím, že u něho je silnější důraz na středoevropskou solidaritu, a já to považuji za prozíravý a rozumný krok,“ řekl Joch.

Fotogalerie: - Stopy pařížských bouří

Hlavní „boje“ s policií se při demonstracích ve Fr...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...

Radko Kubičko se domnívá, že tento rok přinesl některé důležité momenty, ale ty přináší vlastně každý rok, takže v tom ten s číslovkou 2018 nebyl nijak výjimečný. „Miloše Zemana tady máme už 30 let,“ připomněl posluchačům Kubičko. „Jeho politika se nemění a on skutečně umí vládnout,“ pokračoval s tím, že Zeman má vliv na ANO, ČSSD i KSČM.

Jen Erik Best prohlásil, že nám končí opravdu přelomový rok. Považuje ho za přelomový, protože po nějakých 8 až 9 letech je to poprvé, co si vláda a prezident opravdu rozumí. „Teď vládne v České republice stejně jako v Polsku nebo v Maďarsku spíš neliberální hnutí a z tohoto hlediska je to opravdu významné, protože bylo evidentní, že západní spojenci byli spokojení s tou dřívější situaci. Není jasné, kde vlastně stojí pan Babiš. Otázka pro mě je, na jaké straně. Na straně Němců, Američanů, Francouzů, a ne ani tak Rusů jako spíš Číňanů?“ položil si otázku Best.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kubičko se svým předřečníkem nesouhlasil. Babiš se občas snaží vystupovat i proti vůli prezidenta. Vždyť jeho vláda nevydala ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska, ale do USA. Na rozdíl od Zemana cestuje hodně po EU. „A slibuje každému všechno,“ podotkl Kubičko.

Zeman v daném roce párkrát prohrál, ale náš prezident si prý z proher nedělá až tak těžkou hlavu. Oklepe se a jde dál. Pokusí se ovládnout jinou politickou stranu, skrze kterou bude hrát na politické scéně.

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16156 lidí

K Miloši Zemanovi se vrátil i Joch. Náš stávající prezident obhájil mandát i proto, že dokázal být čitelnějším politikem, než byl Jiří Drahoš. Zeman vykreslil Drahoše jako „vítače“ a Drahoš se této nálepce nedokázal účinně bránit. Zeman navíc dokázal vykreslit Drahoše jako zastánce nějakých elit, zatímco on je tu prý pro lidi. Profesor Drahoš nedokázal oplatit stejnou mincí a nedovedl dostatečně popsat fakt, že za Zemanem stojí lidé, kteří dělají obchod v Rusku a v Číně.

Sečteno a podtrženo, prezident Zeman a premiér Babiš v tomto roce měli navrch. Best to přičítá tomu, že to opozice s kritikou obou pánů přehání. „Pokud opozice prezentuje Zemana jako člověka, který je nedemokratický, tak jim k tomu ale chybí příklady. Říkají třeba, že chce zrušit Senát. Ale je to protiústavní? Ona každá změna ústavy je proti ústavě. Takže tady to (opozice) přehání,“ poznamenal americký novinář.

Kubičko mu hned dva příklady porušení Ústavy dal. Miloš Zeman šel za rámec Ústavy, když bez ohledu na vůli Parlamentu nechal vládnout svůj kabinet v čele s Jiřím Rusnokem a později zopakoval podobný model s Andrejem Babišem, kterého nechal vládnout bez důvěry. Tím podle Kubička jednal Zeman proti duchu Ústavy, která nepočítá s tím, že někdo bude celé měsíce vládnout bez důvěry dolní komory Parlamentu.

Pokud jde o sestavení vlády, Babiš hodně stál o to, aby měl svou vládu, vládu kterou povede. Ustoupil sociálním demokratům a dal jim pět míst. Jenže Kubičko má za to, že ČSSD tuto situaci nedokáže využít.

Fotogalerie: - Vláda v Hrzánském paláci

Schůze vlády v Hrzánském paláci
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr živo...
Dan Ťok, ministr dopravy
Lubomír Metnar, ministr obrany

„Já se obávám, že té ČSSD by nepomohlo už vůbec nic. To je vidět i z toho, že má dost zásadní ministerstva, oni mají Ministerstvo vnitra a Ministerstvo práce a sociálních věcí, a nic to nepřináší. Oni mají všechno. Ministryně práce Jana Maláčová je takovým tím typem rostoucí političky, která by mohla kandidovat na předsedkyni ČSSD, ona možná bude, ale nikdo ji skoro nezná. Když se zeptáte i lidí, kteří v politice dělají, tak si mají problém vzpomenout, kdo je ministryně,“ prohlásil Kubičko.

„ČSSD se natolik zdiskreditovala a Andrej Babiš jí natolik vykrádá politický levicový program, že ti sociální demokraté, ať už by ve vládě byli, nebo nebyli, tak je to katastrofa tak jako tak,“ pálil ostrými slovními náboji komentátor. Tato situace Babišovi vyhovuje, protože ČSSD je ve vládě neviditelná, zatímco Babiš je vidět naprosto všude.

Opozice dělá podle Radko Kubička, který se odvolával na komentář Davida Kolieše, chybu. „Všichni se soustředí na Andreje Babiše, ale vůbec se nesoustředí na jeho voliče, přitom právě na to by se měli soustředit,“ zdůraznil host v rozhlase.

Babišovi voliči přitom mají se stávajícím předsedou vlády jasnou smlouvu, která obsahuje základní myšlenku – Andrej Babiš zařídí, že bude líp, a jeho voliči na oplátku zapomenou, vytěsní a nechají úplně bokem všechny jeho kauzy a přešlapy. Opozice začne podle Kubička růst, až přinese voličům lepší plán než Babiš. Ne dřív.

Současně by se měly pravicové strany spojit podobně, jako se kdysi na Slovensku spojilo několik stran proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Mečiarovi. Zrodila se koalice Mikuláše Dzurindy , která ale zároveň přinesla vlastní pozitivní cestu. Touto cestou by se podle Kubička měla vydat naše opozice. „Ale oni nemají ani Dzurindu, ani ten program, no tak potom ať se nediví, že má Babiš 30 procent,“ nechodil okolo horké kaše Kubičko.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Pak jsou tu ještě Piráti, ale u těch prý rozhlasový komentátor neví, co si o nich má myslet. Někdy mluví rozumně, jindy vystupují naprosto chaoticky. „Je to programově naprosto chaotická strana,“ poznamenal Kubičko.  

Best oponoval, že opozice zvolila poměrně zajímavý krok, když spor o Babiše přesunula na půdu EU. Premiér možná bude donucen prodat Agrofert, nebo se vzdát dotací a to ho možná přiměje ke změně chování a opozice by mohla získat navrch. Teoreticky.

Když se debata blížila k závěru, pánové se shodli na tom, že rok 2019 bude klidnějším rokem, protože prozatím nikdo nemá sílu porazit Andreje Babiše. S jednou výjimkou. Pokud se hnutí ANO ocitne v krizi a zhroutí se, jiné strany mohou vyniknout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Všechno jinak! Marek Dalík začal mluvit: Prý luxusní penzion… Udání, přepadovky. Normálně jsem makal. A pandury?

15:48 Všechno jinak! Marek Dalík začal mluvit: Prý luxusní penzion… Udání, přepadovky. Normálně jsem makal. A pandury?

Marek Dalík poprvé od svého propuštění promluvil do médií. Poskytl rozhovor Sabině Slonkové na její …