Opozice udeřila na prezidenta: Přehodnoťte své rozhodnutí

24.09.2019 22:42

Předsedové opozičních stran dnes vydali společné prohlášení k postupu prezidenta Miloše Zemana v kauze Čapí hnízdo. Požadují od prezidenta, aby přehodnotil rozhodnutí nepokračovat v trestním stíhání Andreje Babiše v případě, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodne premiéra obžalovat. Také požadují, aby se prezident ani premiér již ke kauze veřejně nevyjadřovali, a nemohly tak vzniknout pochybnosti o ovlivňování státních orgánů. Kladně naopak zhodnotili Babišův slib, že případnou abolici svým podpisem nestvrdí.

Opozice udeřila na prezidenta: Přehodnoťte své rozhodnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Předseda ODS Petr Fiala za celou opozici představil tři body společné výzvy prezidentu Miloši Zemanovi a premiéru Andreji Babišovi. „Obracíme se na prezidenta, aby přehodnotil svoji úvahu o rozhodnutí nepokračovat v trestním řízení vůči Andreji Babišovi, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl obžalovat předsedu vlády ČR. Jsme přesvědčení, že již samotné úvahy o této abolici poškozují důvěru veřejnosti v rovnost před zákonem,“ prohlásil na úvod Fiala.

„Vyzýváme prezidenta a premiéra republiky, aby se v dalších měsících vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce státní orgánů vůči premiérovi, aby nemohly vzniknout jakékoli pochybnosti o jejich ovlivňování,“ zněl další bod společné výzvy, ve které představitelé opozice také uvítali slova předsedy vlády, že případnou abolici nepotvrdí svým spolupodpisem a že nezmocní žádného jiného člena vlády.

Podle Fialy si je opozice vědoma své síly a limitů v počtu hlasů, ale v této situaci bylo třeba vydat prohlášení. „Pokud premiér či prezident v médiích popisují situaci opačným způsobem, a logicky tak zasahují do živé kauzy, je potřeba, aby zástupci opozice nebo i stran, které se jako opozice nedefinují, řekli svůj názor na situaci,“ podpořil Fialu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle předsedy KDU-ČSL nejde jen o výzvu prezidentovi a premiérovi, ale také o signál vůči veřejnosti. „Jsou tady tendence neměřit všem stejným metrem, a proto musíme říct, že nám to není jedno a mlčení by byla od nás v tuto chvíli nezodpovědnost,“ zopakoval Výborný.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovořila také o čtvrtečním projednávání ústavní žaloby na prezidenta Zemana. „Lidé nás vyzývají, abychom zamezili jednání pana prezidenta, ale my nemáme moc možností, jak to učinit. Ve čtvrtek budeme projednávat ústavní žalobu na prezidenta, protože cítíme, že tady může být ohrožen právní stát. Naše společné prohlášení je ukázkou, že tu jsou politici, kterým záleží na právním státu,“ řekla Pekarová Adamová.

Předseda STAN Vít Rakušan zopakoval, že opozice nejen vyzývá, ale také vítá slib premiéra, že případnou abolici nepodepíše. „Doufáme, že pan premiér své slovo dodrží a nedojde k názorovému obratu jako u prezidenta, který před prezidentskou volbou slíbil, že instrument abolice v této kauze nepoužije,“ připomněl Rakušan Zemanova rok a půl stará slova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…