Opozice zpochybňuje středočeské zastoupení v Bruselu. Hejtman trvá na tom, že je užitečné

13.04.2014 11:07

Vedení hejtmanství a opozice se neshodují v pohledu na přínos zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. Zatímco hejtman Josef Řihák (ČSSD) míní, že bruselská kancelář je užitečná, šéf krajského kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS) má opačný názor. Nevadilo by mu prý ani to, kdyby zastoupení bylo zrušeno. Provoz kanceláře vyjde ročně na 80.000 eur (zhruba 2,2 milionu korun) a pracují v ní dva zaměstnanci, zjistila ČTK.

Opozice zpochybňuje středočeské zastoupení v Bruselu. Hejtman trvá na tom, že je užitečné
Foto: ods.cz
Popisek: Jan Skopeček, člen Výkonné rady ODS a někdejší výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku

„Myslím si, že jednání kolem jakýchkoliv finančních prostředků z evropských fondů běží na trošku jiné úrovni, než že by to zlomilo zastoupení Středočeského kraje v Bruselu," je skeptický k činnosti kanceláře Skopeček.

Zastoupení v Bruselu posiluje kulturní vazby a koordinuje regionální spolupráce

Řihák je naopak přesvědčen o tom, že se zastoupení v Bruselu provozovat vyplatí, a to s ohledem na podporu cestovního ruchu a další zájmy kraje. „Svojí aktivitou posiluje kulturní vazby, podporuje vzdělávání a je informačním mostem pro subjekty Středočeského kraje. Významnou měrou se podílí na koordinaci regionální spolupráce," uvedl hejtman.

Poukázal i na pořádání soutěží pro školy v regionu, které přispívají ke zvýšení znalostí o EU, poskytování informací zájemcům o Středočeský kraj nebo spolupráci se zastupitelskými úřady v Belgii. Ocenil také to, že zastoupení organizuje dny otevřených dveří či odborné konference. „To, že se tam dělají nějaké výstavy, je pravda, ale v té konkurenci dalších aktivit mám pocit, že ty výstavy a setkání se dělají jen pro skupinu bruselských úředníků," namítl Skopeček.

Opozice už dříve kancelář kritizovala za zaměstnávání údajného Rathova trafikanta

ODS v minulosti kritizovala činnost zastoupení zejména v souvislosti s jeho někdejším šéfem a nynějším krajským náměstkem pro životní prostředí Markem Semerádem (ČSSD). Podle kritiků Semerádova práce neodpovídala platu 90.000 korun měsíčně a „funkci dostal jako trafiku" od bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), souzeného nyní kvůli údajné korupci. Semerád nařčení odmítal a naopak tvrdil, že jeho práce je pro kraj přínosná. S tehdejší hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou (ČSSD) se ale nakonec dohodl na odchodu z funkce v dřívějším termínu, než s jakým počítala mandátní smlouva uzavřená s Rathem.

Opozici se ovšem nelíbilo ani to, že do bruselské kanceláře později nastoupil Semerádův známý, kolínský zastupitel Lubomír Nymburský (ČSSD). Podle kritiků šlo o střet zájmů. Vedení kraje angažmá Nymburského hájí. „Jeho práci hodnotíme pozitivně, jelikož přinesl nové podněty k rozvoji činnosti zastoupení," uvedl Řihák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…