Orbán: 80 procent. Rozdíl mezi tím, co nám EU bere a dává

19.5.2021 7:47 dop.

Deník Postoj dále rozvíjí myšlenky, které maďarský premiér Viktor Orbán vyslovil v rozhovoru. Na posilování spolupráce V4 a případnou roli jako protiváhy osy Francie-Německo se zeptal například bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, který nyní vede evropský think-tank. Ten tvrdí, že by to mohlo být až škodlivé, protože by to podkopávalo pocit evropské sounáležitosti. Ale Orbán konstatuje, že zájmy V4 jasně a jednoduše nejsou adekvátně reprezentovány. Upozorňuje, že to, co přijde zemím V4 z programů EU, je nicotné oproti tomu, co ze zemí odteče na ziscích a dividendách.

Orbán: 80 procent. Rozdíl mezi tím, co nám EU bere a dává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Jak jsme již psali, Viktor Orbán v rozsáhlém interview pro slovenský deník Postoj navrhoval, aby se prohloubila spolupráce mezi zeměmi V4 a aby tyto země začaly v Evropské unii tvořit protiváhu Francie a Německa. „Prostě a jednoduše máme společný osud. Otázkou jenom je, kdo zorganizuje střední Evropu. Němci, Rusové, Američani anebo my, kteří tu žijeme?" ptal se. Takovou iniciativu podle něho musí vést Polsko jako populačně i rozlohově největší stát z V4.

Deník Postoj se následně tázal slovenských politiků, co si o Orbánově myšlence myslí. Mezi nimi byl i bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, který nyní vede think-tank Martens Centre evropských lidovců. Podotkl, že o protiváhu k Německu a Francii už Polsko usiluje v rámci tzv. Iniciativy tří moří, ve které se už účastní dvanáct zemí mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. „Vytváření institucionální či cílené protiváhy německo-francouzské spolupráce považuji za kontraproduktivní, až škodlivé. Nepřispívalo by totiž ke zvyšování pocitu evropské sounáležitosti a vzájemné důvěry, spíš by ji oslabovalo," pravil Dzurinda.

Anketa

Považujete Srby za bratrský národ?

96%
4%
hlasovalo: 13277 lidí

„Německo a Francie mají také své zájmy a priority, řadu věcí vidí jinak a čas od času hledají pro prosazení svého pohledu spojence. Země V4 by v nich neměly vidět rivaly, ale země, které nesou největší zodpovědnost za kontinent," doplnil.

Dzurindu trápí něco jiného. Kvůli vnitřní nejednotnosti, „národnímu egoismu" a neochotě učinit reformy prý EU ztrácí pozici na globální scéně. „Vzpomeňme si, jak Lavrov před dvěma měsíci zacvičil s Borrellem, jak se Erdogan před pár týdny choval k von der Leyenové anebo nedávno Trump k Angele Merkelové," připomenul bývalý premiér. „EU zoufale potřebuje vnitřní jednotu, reformy a pružné rozhodování, ne vybíjenou na vlastním hřišti," tvrdí. Také Orbánovi oponoval, že shoda nepanuje ani v rámci V4, například ohledně Vrbětic, deklarace porušování lidských práv v Číně, podmínění čerpání dotací dodržováním zásad právního státu.

„Orbána zajímá jediné: udržet si na domácí půdě moc co nejdéle. A to za jakoukoliv cenu, kterou je ochoten zaplatit a přinese mu prospěch. Všechno ostatní je potřeba vnímat touto optikou," pomluvil maďarského premiéra.

Také řekl, že starost má o EU jako celek, musí podle něho být silná a jednotná. „Proto by měl v EU a jejích členských státech vládnout pocit sounáležitosti, solidarity a jednoty. Jestli chceme zůstat v EU pohromadě, tak regionální chytristika nebo také národní egoismus musí ustoupit," opakoval s tím, že EU je pro Slovensko požehnání.

„Chovejme se v ní tak, aby se prosazovaly perspektivní řešení a reformy, a potlačovaly nesmysly, jako například snaha centralizovat a harmonizovat v oblastech, které vytvářejí národní, etnickou, kulturní a náboženskou identitu. A které patří pouze a jedině do kompetence členských států. Braňme svobodu a další univerzální hodnoty. Nedovolme agresivním progresivistům či politické korektnosti, abychom se například my, křesťanští demokraté, báli říct svůj názor. Nám, zemím střední Evropy, období nacismu a komunismu stačilo," vyzývá Dzurinda.

„Ale vyčleňovat se, tlačit 'dekadentní' západ Evropy do polohy temné budoucnosti, a nad námi 'východními' si malovat bezoblačno a slunečno, je nejen chybné a nereálné, ale škodlivé pro všechny, pro celou EU. Protože nás to rozděluje, ne spojuje. I když chápu voliče Viktora Orbána, že se jim takové věci dobře poslouchají," zakončil svou reakci na Orbánovy myšlenky.

Viktor Orbán si však jeho slova přečetl a polemizuje s nimi. Podle něho se nejedná o debatu v rovině teorie, ale v praxi. „Je faktem, že zemím V4 se nepodařilo dosáhnout adekvátního prosazení jejich zájmů. Je faktem, že my středoevropané zakoušíme zjevnou diskriminaci. Tvrdím, že pokud nebudeme vystupovat rázněji a společně, tato situace se nezmění," říká v odpovědi Dzurindovi.

„Důsledkem současného uspořádání vnitřního trhu je, že evropský trh občanovi Francie přinese dodatečný příjem 1074 eur, občanovi Německa 1046 eur, občanovi Slovenska 537 a občanovi Maďarska 408 eur. To jsou údaje z roku 2016," uvádí maďarský premiér. A porovnává také fondy přijaté z EU s tím, kolik ročně odteče na dividendách, a ani zde Slovensko nebo Maďarsko nevychází dobře. „V případě Maďarska představuje rozdíl 80 procent a v případě Slovenské republiky víc než 90 procent," uvádí maďarský premiér. V tomto tvrzení se shoduje s francouzským ekonomem Pikettym, který Česko popsal jako poražený národ, ze kterého odcházejí peníze.

„V případě programů přímo řízených z EU je disproporce nejen žalostná, ale ponižující (například Horizont 2020). Země, které vstoupily do EU po roce 2004, získaly 5,1 procenta z pomoci, přičemž jejich počet obyvatel tvoří více jak 20 % unie. Naše návrhy, které by tuto geografickou rovnováhu řešily, smetli," říká maďarský premiér. Dodává, že přeformulována byla také směrnice o vysílání pracovníků a usuzuje: „První balík opatření v oblasti mobility naše dopravce urážlivě a škodlivě znevýhodnil." Další negativní jevy jako odliv mozků, kvóty na migranty a dvojí metr zmiňuje, ale nerozvíjí.

„Milý Mikuláši, neměli bychom se konečně chovat jako rovnocenné státy k západním členským zemím? Není nejvyšší čas na to, abychom se zorganizovali a postavili se za vlastní zájmy? Proč bychom měli zůstávat těmi naivními v EU? Slováci a Maďaři si zaslouží víc," apeluje na bývalého slovenského premiéra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …