Orbán, Fico, teď Rumuni. A za rok Babiš. EU a NATO mají problém, zní

26.11.2024 13:01 | Monitoring

EU a NATO mají problém. Vlády v Maďarsku a na Slovensku už zastávají proruské postoje. V Rumunsku se teď může stát prezidentem muž, který se svými proruskými názory taktéž netají. A k dovršení všeho se ještě příštím českým premiérem může stát Andrej Babiš (ANO). Takto současnou situaci v Evropě popisuje server Politico.

Orbán, Fico, teď Rumuni. A za rok Babiš. EU a NATO mají problém, zní
Foto: Repro FB
Popisek: Calin Georgescu, rumunský politik a vítěz prvního kola prezidentského klání

Do druhého kola prezidentských voleb v Rumunsku postoupili Calin Georgescu a bývalá novinářka a šéfka středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová. Předvolební průzkumy přitom naznačovaly, že postoupí jiní kandidáti. Podle odhadů to mohl být pravděpodobně sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu, ale ten nakonec skončil až třetí.

A server Politico tvrdí, že pokud ve druhém kole zvítězí Georgescu, vyvstane tím nemalý problém jak pro EU, tak pro NATO.

„V Bruselu se bije na poplach poté, co v neděli z ničeho nic zvítězil krajně pravicový proruský kandidát, který vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šokující vítězství ultranacionalisty Călina Georgesca vyvolává obavy, že se Moskva může po sporných volbách v Moldavsku a Gruzii pokusit zatáhnout do svého tábora NATO a Rumunsko, které je členem EU,“ napsal server Politico.

Z Evropského parlamentu zaznělo, že za úspěchem relativně nenápadného kandidáta stojí i ruské aktivity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vážení, ty proruské postoje, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 26.11.2024 13:51:04
znamenají co? Racionální postoje, oproštěné od ideologie? Proruský postoj zastává ten, kdo upřednostňuje jednání o příměří či míru na Ukrajině, uvažuje racionálně v tom, že Ukrajina prostě bude tou prohrávající zemí a přijde o část území, o které fakticky přišla již před deseti lety při občanské válce? A proruský postoj zastává i ten, kdo tvrdí, že na válce na Ukrajině má velkou vinu i sám západ, který nikdy nemyslel vážně dodržování Minských dohod a dělal vše pro to, aby k této válce došlo? To jsou podle některých proruské postoje, byť by mohly být sebepravdivější. Ale ono se na pravdu opět nehraje, hraje se jen na propagandu a ideologii.

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…