Orbán? Zdechovský by si nafackoval, hluboce se stydí

27.03.2022 6:16

V Událostech, komentářích ČT se setkali europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Shodli se na tom, že EU musí vůči Rusku ještě přitvrdit. I když to bude bolet samotné Evropany. Zdechovský také prozradil, že by si dnes nejraději nafackoval za to, že maďarského premiéra Viktora Orbána bral jako svého přítele. Dnes se s ním prý neshodne v ničem, pokud jde o Ukrajinu.

Orbán? Zdechovský by si nafackoval, hluboce se stydí
Foto: archiv T. Zdechovský
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský. Humanitární pomoc pro Ukrajinu

Anketa

Má NATO vyslat na Ukrajinu mírové sbory?

2%
97%
hlasovalo: 26625 lidí
Niedermayer hned úvodem pořadu ocenil příjezd prezidenta USA Joea Bidena do Polska, k ukrajinským hranicím. Jde podle něj o velký symbol trvající transatlantické spolupráce EU a USA. „Je to velký symbol,“ pochvaloval si Niedermayer. „Jde o spolupráci všech západních demokracií, které se bezprecedentně silně postavily té ruské agresi na Ukrajině,“ dodal.

Upozornil také, že Bidenův předchůdce Donald Trump spolupráci EU a USA zpochybňoval. Stejně tak zpochybňoval smysl OSN a dalších mezinárodních organizací. Niedermayer ocenil, že současná americká administrativa jedná jinak.

Posteskl si však, že EU není prozatím ochotna pozastavit tok ropy a plynu z Ruska do EU, čímž EU vlastně finančně notně pomáhá Ruské federaci. Nějaká jednání probíhají, ale podle Niedermayera se to děje příliš pomalu. „Probíhá to příliš pomalu a není to příliš jasné,“ zlobil se Niedermayer.

Tomáš Zdechovský vyslovil stejný názor.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

„V současné době musíme hájit zájmy, které jsou spojeny s Ukrajinou a ukrajinskou celistvostí. A já vím, že to Evropu bude bolet. To, o čem teď mluvíme, to řešení je opravdu bolestné a Evropa na něj není příliš připravena. Ano, my bychom museli ty dodávky rychle nahradit, a ty zdroje jsou. Řekl bych že dnes je plynu dostatek, tak ty jednoduché dodávky z Ruska prostě vzít odněkud jinud – z Ázerbájdžánu, z Kataru,  jednáme o těch dodávkách z Ameriky a tak. Dá se to nahradit. Ale já tady vidím obrovský problém. Německu se prostě nechce. Německu a Maďarsku. Kvůli nim jsme ty ostřejší sankce nepřijali,“ zlobil se Zdechovský.

Hned potom prozradil, že se stydí za to, že v minulosti Viktora Orbána označoval za svého přítele.   

„Radši bych si nafackoval. Říkám to úplně realisticky. Viktor se změnil do role člověka, který se mnou nekonvenuje, v případě ukrajinské krize vůbec v ničem. Stydím se za maďarského premiéra, který nedodává zbraně a který není ani ochoten posílat přes své území zbraně na ochranu Ukrajiny,“ kroutil hlavou Zdechovský nad Orbánem.

Když dostal znovu slovo Niedermayer, varoval, že Rusko nakonec může samo od sebe zastavit dodávky ruského plynu a ropy a podle člena TOP 09 musíme na tuto možnost být připraveni a postarat se o naplnění zásobníků plynu. A dál hledat cesty, jak snížit energetickou závislost na Rusku. Každý milion eur, který do Ruska nepošleme, pomůže podle Niedermayera k tomu, aby ruská invaze na Ukrajinu skončila co nejdříve.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ona je vožralá?“ Štvanice na mluvčí Pavla nekončí. Žantovský a Gabal zakročili. Marně

8:20 „Ona je vožralá?“ Štvanice na mluvčí Pavla nekončí. Žantovský a Gabal zakročili. Marně

Po jednoznačném vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách na sebe překvapivě strhl největší poz…