Oskar Krejčí si nebere servítky: Brusel tak miluje moralizování. A přitom....

13. 3. 2016 11:00

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz konstatuje, že se za posledních pár let změnilo pojetí mezinárodních vztahů. Ty se podle jeho názoru rozvrstvily. Evropská unie neumí na nové situace reagovat. Podbízí se Turkům a na všechno dokáže reagovat pouze se zpožděním. Zkrátka všechno špatně.

Oskar Krejčí si nebere servítky: Brusel tak miluje moralizování. A přitom....
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

„Evropská unie postrádá jakýkoliv koncepční přístup. Dnes je její racionální chování zablokováno trapnou obhajobou německé kancléřky. Obecně pak Brusel reaguje na problémy ad hoc, bez koncepce a pozdě. Politika Unie vůči Turecku není rozvrstvená, ale jednostranně podbízivá. Podívejte se jenom na vybombardovaná sídla tureckých Kurdů a postavte si vedle sebe moralizování kolem lidských práv, které Brusel tak miluje, se současnou ‚obchodní‘ dohodou Ankary a Bruselu o migrantech. Vzpomeňte si, jak bylo zdůvodňováno bombardování Kaddáfího Libye – a jak se mlží kolem Erdoganovy ‚národnostní politiky‘, kolem jeho chápání svobody slova, nebo obchodních tras mezi Tureckem a džihádisty v Iráku a Sýrii,“ popisuje Krejčí.

Co míní rozvrstvením mezinárodních vztahů? Na některých problémech státy spolupracují, v jiných stojí proti sobě. Dobře to lze ilustrovat např. na vztazích Ruska a Saůdské Arábie. V syrském konfliktu fakticky stojí proti sobě. Rusové podporují syrského prezidenta Bašára Asada a předpokládá se, že Saůdové podpoří povstalce, bude-li třeba. Současně však Rusko a Saůdská Arábie usilují o vyšší ceny ropy. Jejich ekonomiky jsou na cenách ropy značně závislé.

EU dělá chybu v tom, že jasně neartikuluje své zájmy, jak to činí Rusové, Američané či Saůdové. Unie činí jen váhavé kroky do neznáma, bez jasné koncepce. Mohla by to změnit výměna politických generací v Německu a ve Francii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …