Osm návrhů, jak překopat penzijní systém. To pošle na vládu profesor Potůček s komisí

15.01.2015 17:24

Důchodová komise, v níž zasedají zástupci politických stran a experti, předá vládě osm návrhů na změnu penzijního systému. Patří mezi ně například to, že by penzijní spoření mohly mít už i děti. Také důchody z třetího pilíře, které by si člověk nechal vyplácet déle než deset let, by mohly být osvobozeny od daně z příjmu. Novinářům to dnes po zasedání komise řekl její předseda Martin Potůček.

Osm návrhů, jak překopat penzijní systém. To pošle na vládu profesor Potůček s komisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček
reklama

"Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy," uvedl Potůček. ČTK řekl, že na některých návrzích byla v komisi "téměř jednomyslná shoda", jinde "ne jednoznačná". Zástupci opoziční TOP 09 či ODS měli už dřív výhrady, postavili se třeba proti rušení druhého důchodového pilíře. 
    
Návrhy se týkají všech tří pilířů. První pilíř představuje veřejný systém, do kterého putují odvody. Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku. 
    
Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození. Dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách. Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu. Dvojici návrhů doplňují tři technické úpravy. Týkají se provozu penzijních společností a pravomocí České národní banky. 
    
Dvě změny jsou spojeny s veřejným důchodovým systémem. Komise navrhuje zavést sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů a způsob přehodnocování důchodového věku. Člověk by měl tak mít jistotu, že na odpočinku stráví čtvrtinu života. 
    
Komise bude fungovat i letos. Zaměří se třeba na valorizace penzí či na výši odvodů podle počtu vychovaných dětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…