Ostrá reakce z Hradu: ČT není Federální úřad pro tisk a informace, aby hrubě zasahovala do projevů politiků

28.11.2014 15:40

Česká televize nemá právo takovým způsobem zasahovat do projevu kteréhokoli politika. Tak reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na kauzu, kdy ČT z projevu hlavy státu vystřihla negativní zmínku o miliardáři Zdeňku Bakalovi. Podle Ovčáčka musí televize z věci vyvodit důsledky a vysvětlit to svým divákům.

Ostrá reakce z Hradu: ČT není Federální úřad pro tisk a informace, aby hrubě zasahovala do projevů politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček

Anketa

Proč podle Vás ČT vymazala z projevu prezidenta Zemana negativní zmínku o Bakalovi?

hlasovalo: 26150 lidí

Česká televize zcenzurovala projev prezidenta Miloše Zemana pronesený v pražském Obecním domě 13. listopadu na konferenci k pětadvaceti letům svobodného podnikání v Česku.

Prezident Zeman v proslovu hovořil také o některých překážkách a negativech spojených se svobodným podnikáním v naší zemi. „Jdeme (Česká republika) po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další,“ řekl tehdy doslova v Obecním domě Miloš Zeman.

Ještě ten večer o akci ve své zpravodajské relaci informovala Česká televize. Ovšem v jejím podání vůbec prezident o Bakalovi nemluvil. V reportáži se objevila pouze tato slova prezidenta: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další." Záběr na prezidenta byl navíc v určitou chvíli nahrazen archivním záběrem Viktora Koženého, konkrétně přesně ve chvíli, kdy by se na záběru hlavy státu objevil patrný střih v obrazu.

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na kauzu během pátku reagoval hned dvakrát, a servítky si rozhodně nebral. Z jeho slov je znát, že konání České televize Hrad velmi naštvalo.

Mluvčí Ovčáček nejprve pohotově na celou věc reagoval na svém profilu na sociální síti Facebook. „Česká televize by měla jednoznačně vysvětlit divákům zásah do projevu prezidenta republiky. Bohužel, zdá se, že se 25 let od listopadu 1989 nad Kavčími horami vznáší duch ústředního ředitele Československé televize Zelenky,“ napsal mluvčí hlavy státu.

Později své vyjádření ještě rozšířil v SMS zprávě, kterou ParlamentnímListům.cz zaslal. „ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouští střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný postup,“ uvedl.

„ČT není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do projevu kteréhokoliv politika. Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST Zelenky 25 let po znovuzískání svobody je tristní,“ zdůraznil Jiří Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…