Ostrá výměna v Duelu: Herman připomněl Okamurovi, co mu prý v minulosti sám prozradil. Ten vybuchl: Vy lžete!

19.09.2017 23:20

Jsou v Česku spotřebitelé dostatečně chráněni? Předseda SPD Tomio Okamura má za to, že vůbec ne, a viní z toho současnou koaliční vládu ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tato vláda totálně selhala, opakoval Okamura znovu a znovu v pořadu Duel Jaromíra Soukupa – Speciál. Předseda Svobodných Petr Mach si ještě přisadil. Když ani politici nechtěli číst o rizicích Lisabonské smlouvy EU, jak mohou chtít po občanech, aby důkladně četli všechny obchodní smlouvy. Pak začala debata nabírat na obrátkách...

Ostrá výměna v Duelu: Herman připomněl Okamurovi, co mu prý v minulosti sám prozradil. Ten vybuchl: Vy lžete!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Herman

V úterním Duelu generálního ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa – Speciál se setkali předseda SPD Tomio Okamura, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), Miroslava Němcová (ODS), Petr Mach (Svobodní), Jiří Dolejš (KSČM), Marek Ženíšek z TOP 09 a Michal Berg (Zelení).

Když Jaromír Soukup hosty představoval a došel ke jménu Tomia Okamury, ozval se z publika potlesk. Předsedu SPD doprovodil zřejmě nejpočetnější dav fanoušků.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Po představování moderátor otevřel debatu a zmínil modernizaci D1. Hosté se shodli na tom, že jde o náročnou modernizaci, která měla být hotová už dávno, ale bohužel není. Okamura byl ze všech nejostřejší. „Tady zrovna pan ministr z KDU-ČSL je představitelem jedné ze stran, které v té věci selhaly – spolu s ODS a ČSSD,“ vypálil Okamura.

Soukup však bleskově přeskočil na jiné téma. Ptal se hostů na ochranu spotřebitele. Šlechtová zdůraznila, že vláda si posvítila především na sjednávání smluv po telefonu. „My v tom zákoně jasně navrhujeme, že každá telefonická smlouva bude platná až podpisem, až po jasném sjednání,“ pravila šéfka resortu. Miroslava Němcová (ODS) se poté pozastavila nad tím, že o šmejdech a nekalých praktikách se mluví celá léta, ale senioři se těchto akcí stále zúčastňují. Berg upozornil, že tzv. šmejdi nemusejí útočit jen na seniory. Mohou útočit i na děti a je na školách, aby dětem představily rizika internetu.

Petr Mach nabídl trochu jiný pohled. V České republice a v Evropské unii obecně se prosazuje stále více regulací, což vede k tomu, že na trhu působí jen omezené množství prodejců, které konkurence netlačí k tomu, aby se chovali poctivě. „Politici nedávají lidem dobrý příklad. Podívejte se třeba na ty velké smlouvy, jako byla Lisabonská smlouva. Mnozí politici se přiznali, že to vůbec nečetli, ta malá písmenka,“ udeřil Mach na kolegy politiky.

Když se dostal k tématu Okamura, znovu zaútočil na vládu. „Vláda pochopitelně nepředvedla vůbec nic účinného v této věci. Teď narychlo představují nějaký nový zákon. Pokud jde o nás, pro nás je nejdůležitější kvalita potravin. Pokud u nás někdo prodává nekvalitní potraviny, je třeba ho pokutovat, když to nepomůže, tak ho pokutovat masivně, a když to nepomůže ani pak, tak zakázat,“ rozohnil se ve studiu Okamura. Z jeho úst také zaznělo, že prosazoval ochranu seniorů už před čtyřmi roky. „Já jsem o tom mluvil už před čtyřmi roky, byl to můj vůbec první projev ve sněmovně, ale poslanci se mi smáli,“ rozčiloval se dál předseda SPD.

Šlechtová i Herman se proti jeho slovům okamžitě ohradili. Podotkli, že vláda koná a vůbec není pravda, že by kabinet neudělal vůbec nic.

Miroslava Němcová poukázala na příklad zloděje kol. Majitel kola se jednoho dne rozhodl, že zveřejní fotku zloděje, chytil si zloděje sám, policie toho schopná nebyla, ale soud nakonec konstatoval, že zveřejnění fotografie bylo porušením práva na ochranu soukromí.  

Pak se konečně dostal ke slovu Marek Ženíšek z TOP 09, který uznal, že zmíněná vládní novela je správná. „Možná jsme každý seděli v jiné sněmovně, ale tato sněmovna podpořila řadu návrhů na ochranu spotřebitele, a to napříč politickým spektrem,“ připomněl politik TOP 09 Okamurovi.

Čas pokročil a Soukup otevřel téma exekucí. Podle Dolejše se řada lidí v Česku potýká s příjmovou chudobou. „Druhá příčina, neméně vážná, je, že z vymáhání dluhu se stal soukromý byznys... Stát by měl kontrolovat vymáhání dluhu. Pokud se vymáhání vymklo z kontroly státu a soudů, tak to není v pořádku,“ konstatoval místopředseda KSČM.

Ženíšek má za to, že by se stát měl snažit pátrat po příčinách, proč se lidé do exekuce dostanou. Apeloval na školy, aby se více věnovaly finanční gramotnosti žáků, která není nijak slavná. „Problém je také v tom, že spíš někdy se objevují tendence, že se dluhy nemusí platit. Stát se přece nemůže takto chovat a nemůže dávat najevo školákům, že to pak nějak zařídí,“ kroutil hlavou ve studiu nespokojeně Ženíšek.

Okamura navrhl exekuce opět dostat pod kontrolu státu. „Osobně bych se také přimlouval za to, abychom otevřeli otázku dluhové amnestie, ale jinou, než navrhuje vláda. My navrhujeme odpustit lidem úroky, ale až za předpokladu, že splatí jistinu.“ Znovu také zopakoval, že ve sněmovně bojoval proti lichvě, ale současná koalice jeho návrhy znovu smetla ze stolu a nepředvedla podle Okamury vůbec nic.

Šlechtová se okamžitě ohradila, že tato vláda s lichvou a s dluhovými pastmi bojovala, a to, co ve studiu prohlašoval poslanec Okamura, vůbec není pravda. „To bych se pak i já vás mohla ptát, co jste předvedl jako poslanec,“ udeřila Šlechtová na Okamuru. „Když dostanu prostor, tak to řeknu,“ odvětil šéf SPD.

Němcová podotkla, že je třeba trvat na tom, že dluhy se musejí platit. Odpouštět dluhy, byť jen částečně, je podle Němcové nebezpečné. Doslova jde o morální hazard. Ženíšek jí dal za pravdu. „Stát nemůže být tím hlavním navaděčem k tomu, aby se ty dluhy neplatily. Tady souhlasím, že to je morální hazard,“ prohlásil Ženíšek.

Berg oponoval, že jednorázové odpuštění dluhů by státu pomohlo. Řada lidí kvůli exekucím pracuje načerno. Kdyby jim dluhy byly odpuštěny, začali by tito lidé opět pracovat legálně, což by znamenalo, že budou platit i sociální a zdravotní pojištění.

Od dluhů přešel Jaromír Soukup k růstu platů. Posteskl si, že platy možná nerostou tak rychle, jak by mohly, když se ekonomice tolik daří. Až se naštvou prodavačky v supermarketech a budou stávkovat, lidé si nenakoupí a protesty prodavaček tvrdě pocítí.

Podle Hermana je třeba udržovat sociální smír.  

Tím ovšem takřka zvedl ze židle Miroslavu Němcovou. Vláda nesmí soukromníkům nařizovat, jak by měli zvyšovat své platy. To, co předvádí šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, už je podle Němcové za hranou. „Před závorkou bych vytkla, že mě přijde, že už pan Středula řídí Českou republiku, protože v poslední době vždycky, když je televizní záběr na Úřad vlády ČR, tak tam jde jako první pan Středula a až za ním ostatní ministři,“ zlobila se politička ODS.

Okamura znovu zaútočil na vládu. Nízké mzdy tu máme prý i proto, že vláda dovolila zahraničním firmám vyvádět zisky z Česka. Měli bychom se prý inspirovat Maďarskem, které nutí podnikatele reinvestovat své zisky znovu právě v Maďarsku. Česká vláda místo toho nechá postavit montovny a pak v nich ještě nechá zaměstnat Poláky a Rumuny, což je podle Okamury hrozné.

V tu chvíli se však neudržel Daniel Herman. „To, co tady pan poslanec předvádí, je jeho typická demagogie a propaganda,“ vypálil na předsedu SPD lidovec. „Když já jsem se pana poslance před časem zeptal, jestli sám věří tomu, co říká, tak on mi řekl, že samozřejmě že ne, ale napřed musím ty voliče vyděsit, abych je pak mohl zachraňovat,“ prozradil Herman. „Vy lžete,“ zakřičel okamžitě Okamura. „Jeďte se zase poradit do sudetoněmeckého Landsmanšaftu!“

Mach k Okamurovi podotkl, že ani jemu jako majiteli firmy by se asi ani trochu nelíbilo, kdyby mu někdo nutil ukládat povinnost, co má dělat se svými zisky. 

Podle Michala Berga (Zelení) je namístě tlačit na růst minimální mzdy. Pak budou zisky v Česku zůstávat. Zelení navrhují navýšit minimální mzdu nejméně na 15 tisíc. Uznal sice, že současný kabinet navýšil minimální mzdu na 12 200 korun, ale podle Berga je to málo. Šlechtová se k politikovi Zelených připojila a volala po dalším růstu minimální mzdy, proti kterému se prý stavějí především zaměstnavatelé.

Němcová uznala, že mzdy musejí růst, ale otázka také je, komu všemu by platy měly růst. Vysokoškolsky vzdělaní učitelé si podle jejího názoru vyšší platy zaslouží, ale tato vláda neuvěřitelným způsobem navýšila počty úředníků. Náš státní aparát hrozivě nabobtnal a případ Řecka nás poučil o tom, jak je to nebezpečné.

Šlechtová připomněla, že to souvisí se zákonem o státní službě, který ovšem schválila její koalice, koalice, které byla nedílnou součástí, což paní ministryni všichni oponenti připomněli. V tu chvíli Soukup uzavřel debatu o platech a otevřel téma poslední – výši starobních důchodů a důchodové reformy.

Politikům vytkl, že se nevěnují důchodové reformě ve svých programech, Marek Ženíšek, Daniel Herman i Tomio Okamura se okamžitě ohradili. Jedním z nápadů Tomia Okamury je prý nastartování porodnosti. Marek Ženíšek z TOP 09 se zasmál. „Jsem se trochu vyděsil, když jsem slyšel, jak chce Tomio Okamura startovat porodnost,“ smál se politik. Posléze připomněl, že pravicová vláda se o důchodovou reformu pokusila, současná koalice tento pokus zrušila, ale nepřišla s ničím novým.

Dolejš trval na tom, že by vláda měla rozvíjet současný průběžný pilíř, protože jen na ten je spoleh. Spoření v soukromých fondech je podle komunisty nejisté.  

Když dostala slovo Šlechtová, rýpla si do ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), která sice slibovala, jak se budou důchody příští rok zvyšovat, jenže podle Šlechtové to vůbec není jisté, protože na to teď stát zkrátka nemá.  

Po tomto varovném sdělení směroval Soukup debatu k závěru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

18:48 Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

Předvolební seriál XTV zavítal do Karlovarského kraje, kde se v debatě vedené Lubošem Xaverem Veselý…