Ostrava má nového primátora. Kajnara z ČSSD nahradil Macura z ANO

06.11.2014 10:24

Primátorem Ostravy se dnes stal padesátiletý ekonom a manažer Tomáš Macura (ANO). Ve veřejné volbě ho na ustavujícím zasedání zastupitelstva podpořilo 31 z 54 přítomných zastupitelů. Macura neměl protikandidáta. Ve funkci nahradil někdejšího sociálního demokrata Petra Kajnara, který v čele města stál v předchozích dvou volebních obdobích. Krajské město nyní po složitých vyjednáváních povede vítězné hnutí ANO spolu s ČSSD a lidovci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít převahu 31 hlasů.

Ostrava má nového primátora. Kajnara z ČSSD nahradil Macura z ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radniční věž v Ostravě

„Děkuji za tuto poctu a důvěru, kterou ve mě vkládáte, udělám maximum, abych ji nezklamal. Přicházím do komunální politiky s cílem něco pro Ostravu udělat a něco v té komunální politice změnit," uvedl bezprostředně po volbě Macura. Řekl, že by chtěl politiky v zastupitelstvu sjednocovat, nechce hloubit příkop mezi koalicí a opozicí a věří, že všichni budou pracovat jako jeden tým.

Jednání o koalici byla složitá, hnutí Ostravak nakonec skončilo v opozici

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě. ANO má mít kromě primátora křesla dvou náměstků a dva radní. ČSSD bude mít tři náměstky a radního, přičemž lídr sociálních demokratů Lumír Palyza by se měl stát prvním náměstkem primátora. Lidovci mají mít náměstka a místo radního.

V opozici končí hnutí Ostravak, KSČM a ODS. Koaliční vyjednávání byla v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnou koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM. Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvily ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Nový ostravský primátor pracoval roky ve farmaceutické společnosti

Nový primátor je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a následně MBA programu v Prague International Business School. Léta pracoval ve farmaceutické společnosti, kde nejprve působil v nižších manažerských funkcích a nakonec i jako generální ředitel.

V zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…