Ostrava využívá centrální nákupy a e- aukce pět let, ušetřila 110 milionů

21.04.2012 11:05

Před pěti lety začala Ostrava jako první město v ČR s centralizovaným nákupem elektrické energie přes elektronické aukce. „Napoprvé se do centrálního nákupu zapojila stovka organizací a město ušetřilo přes 4,7 milionu korun. V dalším roce se do centralizované veřejné zakázky zapojily téměř všechny z našich 180 organizací,“ popisuje začátky prosazování e-aukcí primátor města Petr Kajnar.

Ostrava využívá centrální nákupy a e- aukce pět let, ušetřila 110 milionů
Foto: worldwide.com
Popisek: Ostrava, ilustrační foto
reklama

V roce 2010 Ostrava posunula transparentnost veřejných zakázek ještě dál. Začala používat systém elektronických nákupů i na další komodity, jako jsou potraviny, materiál technického zabezpečení, zdravotnický materiál či služby. V roce 2011 např. vysoutěžila výrazně nižší ceny za telekomunikace. „Systém má dopad nejen na optimalizaci nákupů a dosažení úspor, ale zároveň výrazně omezuje korupční prostředí. I proto je jeho implementace náročná a ne všechny organizace se do něj aktivně zapojují,“ uvádí náměstek primátora Tomáš Petřík.

 Dalších 11 milionů v kapse

V nastoupeném trendu Ostrava pokračuje. Letos už po páté soutěžila v aukci elektřinu a zemní plyn. V roce 2013 tak ušetří dalších 11 milionů korun oproti stávajícím cenám. V loňském roce došlo k navýšení cen silové elektřiny, kdy například cena vysokého tarifu nízkého napětí C01d se vyšplhala na 1500 Kč/MWh.  Pro příští rok se však podařilo cenu tohoto tarifu snížit v e-aukci přes Systém sdružených nákupů na 1340 Kč/MWh. Cena je tak nejnižší za poslední tři roky.

Vybrat vhodnou dobu, říká ředitel eCENTRE

„Termín aukce na energie jsme záměrně uspíšili. V tomto období je totiž cena energií na burze, tedy cena, za kterou nakupují samotní dodavatelé, obvykle nižší. Nepředpokládám, že by na takové ceny zákazník dosáhl při standardním způsobu nákupu, tedy bez e-aukce a sdružení zakázky za co nejvíce odběrných míst,“ konstatuje Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která systém pro Ostravu provozuje.

Ostrava už ušetřila 110 milionů

„Důvodem zavedení Systému sdružených nákupů bylo především hledání úspor. Jeho účinnost ilustrují čísla. K dnešnímu dni dosáhlo město Ostrava touto cestou úspory přes 110 milionů korun. Jsem přesvědčen, že systém by měl být implementován do státní i veřejné správy. Podle kvalifikovaných odhadů by v rámci České republiky ušetřil až 20 miliard korun ročně!“ zdůraznil primátor Petr Kajnar.

Na řadě je státní správa

O systémech centrálních nákupů se čím dál častěji hovoří i v souvislosti s ministerstvy a jejich organizacemi. Do konce dubna mají resorty říct, jak budou centrální nákupy řešit. Od dubna by navíc podle novely zákona o veřejných zakázkách veřejná správa měla využívat povinně i elektronické aukce. Je však otázka, jak si s tím kdo poradí.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…